Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2022., 15:19   #2521
vjerojatno je u međuvremenu sređeno, bila mi je prijateljica predstavnica stanara u jednoj divljoj zgradi i uspjela je sve papire istjerati kroz legalizaciju

samo, teško da ijedan suvlasnik nije bio upućen u to jer je račun po stanu bio pozamašan
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2022., 17:18   #2522
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Nešto me jače tjera na kašalj
Da nije korona?

Quote:
dajte ljudi, Hrvatska, 2008-me, šanse da je sve ok su kolike? 1%?
Vidiš da je marek napisao da ima uvjerenje za uporabu :

Prema odredbi članka 333. stavka 1. ZPUG-a, za građevinu izgrađenu na temelju građevinske dozvole izdane od 20. lipnja 1991. godine do dana stupanja na snagu toga Zakona, dakle, do 1. listopada 2007. godine, umjesto uporabne dozvole nadležno upravno tijelo na zahtjev investitora odnosno vlasnika građevine izdaje uvjerenje za uporabu kojim se utvrđuje da je građevina izgrađena u skladu s građevinskom dozvolom u pogledu vanjskih gabarita i namjene.
To je de facto uporabna dozvola.

Za građevinu za koju nije na gruntovnici priložena uporabna/uvjerenje za uporabu , gruntovnica bi odbila prijedlog provedbe etažnog elaborata.

Uz to, stan je kupljen hipotekarnim kreditom, a banka sada više ne bi dala kredit sa hipotekom na etažnom djelu - za objekt bez uporabne.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 20:18   #2523
Nakon što arhitekt digne glavni projekt na e-dozvole, tko sve sudjeluje u odobravanju građevinske dozvole? Samo ured za graditeljstvo ili se ponovo traže suglasnosti HEP-a, vodovoda, općine...?

Pred krajem smo s izradom glavnog projekta i sredinom mjeseca bismo zatražili građevinsku, pa me zanima koliko bi okvirno moglo sve potrajati...

Kakav je postupak kad se susjedi odriču prava na žalbu s ciljem ranije pravomoćnosti dozvole? Imamo susjede koji su već u godinama i oko ranijih potpisa je već bilo drame i filozofije, nekako smo sad više za to da pričekamo dva tjedna za pravomoćnost nego da se natežemo s njima ako je to puno papirologije Je li opcija da ih zamolimo da sami odu u ured za graditeljstvo?
Tinkach is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2022., 08:55   #2524
Quote:
Tinkach kaže: Pogledaj post
Nakon što arhitekt digne glavni projekt na e-dozvole, tko sve sudjeluje u odobravanju građevinske dozvole? Samo ured za graditeljstvo ili se ponovo traže suglasnosti HEP-a, vodovoda, općine...?

Pred krajem smo s izradom glavnog projekta i sredinom mjeseca bismo zatražili građevinsku, pa me zanima koliko bi okvirno moglo sve potrajati...

Kakav je postupak kad se susjedi odriču prava na žalbu s ciljem ranije pravomoćnosti dozvole? Imamo susjede koji su već u godinama i oko ranijih potpisa je već bilo drame i filozofije, nekako smo sad više za to da pričekamo dva tjedna za pravomoćnost nego da se natežemo s njima ako je to puno papirologije Je li opcija da ih zamolimo da sami odu u ured za graditeljstvo?
Sva JPT koja su izdala posebne uvjete moraju izdati i potvrde na glavni projekt. Dozvola se u idealnim uvjetima može izdati za 16 dana nakon kojih se čeka 15+8 dana za izvršnost (oglasna ploča za dostavu dozvole strankama koje se nisu odazvale na uvid i rok za žalbu).
Odricanje prava na žalbu skraćuje taj rok ali se žalbe ne odriču samo susjedi već sve stranke u postupku.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2022., 16:24   #2525
Ne znam jel ovo prava tema ali ako netko moze pomoc bio bih zahvalan. Nasli smo zemljiste koje nam se svida, ali smo saznali od agenta da je na njemu bila sagradena kuca prije ko zna kolko, on tvrdi da je sagradena prije 1968. Znaci sve papire smo gledali kuca nije nikad bila nigdje upisana(katastar, zemljisne knjige). Kuca je srusena isto prije ko zna kolko godina ali su navodno ostali zakopani temelji negdje na zemljistu. Mi smo zemljiste par puta gledali sve je ravna oranica nigdje nikakvog traga temelja ni stare kuce. Sad me zanima jel bi mogli naici na neke probleme prilikom prikupljanja dokumentacije, i gradnje nove kuce, na primjer prilikom iskopa za nase nove temelje da radnici nalete na ostatke tih starih temelja, koliko bi to moglo zakomplicirat stvari i povecat troskove. Agent nas uvjerava da necemo imat nikakvih problema, da i ako naletimo na te temelje da to bager iskopa bez problema jer su prije temelji bili slabo radeni bez ikakvih armatura i tog sta se danas koristi.
Markop12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2022., 08:27   #2526
Što se tiče te stare kuće, zbog njezinog nekadašnjeg postojanja ne bi trebalo biti problema u gradnji nove. Morate samo paziti da se ispod temelja očiste eventualni ostaci starog temelja do nosive zemlje i to je to. A da li je nešto na toj parceli bilo 1968. možete provjeriti na geoportalu.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2022., 09:34   #2527
Imam 3 legalizirana starija objekta u Istri (dva su stambene namjene 62 m2 + 55m2) + gospodarsku zgradu od 33 M2 na poljoprivrednom zemljistu od 4300m2. Namjeravam postojece objekte obnoviti i eventualno rentati.
Sama parcela ima kucni broj, ali na njoj se vec duze vremena nije zivjelo tako da su stambeni objekti u dosta losem stanju i zahtjevaju kompletnu sanaciju ili event. novu izgradnju po postojecim gabaritima.

Kao prvo dali je uopce dozvoljeno iznajmljivanje kuce na poljoprivrednom zemljistu i na sto bi se trebalo posebno paziti kod obnove da bi se smjelo rentati.
Posebno me zanima dali je dozvoljeno i pod kojim uvjetima na poljoprivrednom zemljistu ili eventualno na krovu jednog od gore navedenih stambenih objekata graditi manji bazen- udaljenost od mora nekih 12 km pa bi bazen u svakom slucaju bio potreban.
Ako neko mozda zna koji su troskovi prikljucka struje i vode molio bih za informaciju. Strujno brojilo postoji ali je vec duze vrijeme van upotrebe i trebalo bi ga ponovo prijaviti i staviti u funkciju.
Unaprijed zahvaljujem.
Mijac01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2022., 22:50   #2528
Za iznajmljivanje trebaš uporabnu dozvolu ili rješenje o izvedenom stanju stambene zgrade.
Ako imaš legalan objekt, uz njega se može izgraditi bazen.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2022., 06:54   #2529
hvala na odgovoru...
dobatna gradnja bazena na poljoprivrednom zemljistu se ne tretira isto kao i na gradjevinskom, zato bi me interesiralo dali ima neko ko je vec imao takav slucaj. Mislim dali bazen smije biti betonski ili ipak samo neki montazni.
Mijac01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2022., 09:11   #2530
Do 1 m dubine vrtni bazen ide bez dozvole. Do 100 kvadrata bazen ide uz glavni projekt. A kako ideš na iznajmljivanje, onda budeš išao i na uporabnu (dakle, izvođač, nadzor, građevinski dnevnik,.....). Neovisno od materijala gradnje. Veće od toga treba građevinska. I bilo bi dobro da formiraš parcelu nužnu za uporabu zgrade.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2022., 09:26   #2531
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Do 1 m dubine vrtni bazen ide bez dozvole. Do 100 kvadrata bazen ide uz glavni projekt. A kako ideš na iznajmljivanje, onda budeš išao i na uporabnu (dakle, izvođač, nadzor, građevinski dnevnik,.....). Neovisno od materijala gradnje. Veće od toga treba građevinska. I bilo bi dobro da formiraš parcelu nužnu za uporabu zgrade.
Uz napomenu da sve što se gradi po Pravilniku o jednostavnim i drugim građevinama i radovima MORA biti u skladu s prostornim planom, znači ako se PP zemljište na kojem se nalazi ozakonjena građevina ne tretira kao izdvojeno građevinsko područje bazen se ne smije graditi nikakav.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2022., 13:45   #2532
Da, zato sam i rekao da formira česticu zgrade. Najčešće planovi to prepoznaju i dopuštaju daljnji život do neke razine.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:26.