Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2022., 19:00   #1
Blonde (2022.)

Službena premijera na Netflixu 28.9.

Quote:
A fictionalized chronicle of the inner life of Marilyn Monroe.

After a traumatic childhood, Norma Jeane Mortenson becomes an actress in the Hollywood of the 1950s and early 1960s. She becomes world famous under the stage name "Marilyn Monroe", but her on-screen appearances are in stark contrast to the love issues, exploitation, abuse of power, and drug addiction she faces in her private life.
Sa Anom de Armas u glavnoj ulozi kao Marilyn.

Film je napisao i režirao Andrew Dominik.

Jackles is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2022., 09:21   #2
Zašto je Marilyn Monroe uopće tako popularna i dan danas? Pogotovo ljubav ženske populacije prema istoj je meni fascinantna. Ženska je bila jeftina posvuduša, prosječna glumica i očito užasan karakter za suradnju. Ae modna ikona i sex simbol, no takvih ima na bacanje.
Old 22.09.2022., 14:00   #3
A jebiga, uvijek je neko mjesto ili osoba sa kojom je nešto započelo (u ovome slučaju seks simbol) ili započelo u smislu da je stekla planetarnu pažnju, popularnije nego sve kasnije što je došlo, ništa neobično. Zato i Deep throat ima kultni status mada to vidiš maltene u svakom filmu te vrste nakon toga A ima tu i u životopisu svašta nešto što ipak nemaju sve one na bacanje ....
NoDirectionHome is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2022., 23:15   #4
Quote:
mah11 kaže: Pogledaj post
Zašto je Marilyn Monroe uopće tako popularna i dan danas? Pogotovo ljubav ženske populacije prema istoj je meni fascinantna. Ženska je bila jeftina posvuduša, prosječna glumica i očito užasan karakter za suradnju. Ae modna ikona i sex simbol, no takvih ima na bacanje.
Sve to stoji u neku ruku, ali ženska je bila izuzetno inteligentna i vrlo kvalitetna glumica. Što si točno od nje gledao, koliko filmova? Nažalost, ona je počela glumiti glupave plavuše u filmovima (zbog čega su i nastali vicevi o plavušama ako netko nije znao) upravo zbog nje. Nažalost, ona je pravi primjer ne suditi knjigu po koricama. Nije nikad bila vrhunska glumica ala Bette Davis ali je bila vrlo dobra i znala je odglumit jebeno kad je htjela. Slažem se da ima modnih ikona i seks simbola na bacanje, ali Merlinka je imala i tu neku auru koju malo koja glumica ima sigurno je i to razlog zašto je dan danas tako popularna.
Ricko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2022., 23:19   #5
Auru je imala i Mata Hari
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2022., 01:06   #6
O tome i govorim. A Merlinka je uz sve to imala i sekspil, nije bila glupa kako se često krivo tumači za nju zbog tih uloga. Dodaj na to da je bila ikona, izuzetno popularna, jedna od onih osoba koje ćeš gledati prvu ili među prvima kad uđeš na neku zabavu sa puno ljudi. Imala je sve i meni je sasvim razumljivo da je njezina popularnost i dan danas tako velika. Je li bila među najboljim glumicama? Nije ali realno najbolje glumice ikad poput Bette Davis i Liv Ullmann nitko ne može nadmašiti no Merlinka je zaslužila svoj status.

I dan danas kad pogledam neki to vole vruće i njezinu ulogu u tom filmu jebiga ne može to odglumiti prosječna glumica i još je sama stvorila kemiju između sebe i glavnih glumaca.
Ricko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2022., 20:29   #7
Ne znam što se htjelo postići ovim filmom osim da s Merlinkom ne bi proveo ni sekundu u sobi. Radije bi popio jako piće s Billom Cosbyjem
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2022., 21:57   #8
Jedino mi nije jasno kako moze on u svojoj fantaziji ocrniti tako Kennedy-a , ne kuzim to, mislim covjek ima ili neke ozbiljne informacije ili bolesne fantazije, ali tu su u pitanju stvarni ljudi.

Kako bi se on osjecao da netko odluci snimiti film u kojem on nekoga siluje dok radi filmove, malo previse.
Old 28.09.2022., 22:54   #9
Ne znam ništa o filmu (proučavat ću detalje tek nakon gledanja), vidjela sam nedavno samo trejler, pogledat ću ga kad bude prilika i nadam se da neće biti mlak kao prethodni (u smislu da, osim nekih detalja i stilski visoke produkcije, ništa posebno nije ostavilo dojam, a već napamet znamo što slijedi iz scene u scenu, toliko je dio njene biografije već prežvakan i pretvoren u kliše); možda se nikad neće raspetljati konkretan razvoj događaja te nesretne noći u kolovozu 1962, no uvjerena sam da "netko" ili "neki" itekako znaju što se točno dogodilo. To naravno ne znači da to cijeli svijet mora znati, ali postoje oni koji znaju (i još su među živima, čvrsto vjerujem u to.) Nikog ne treba idealizirati, pogotovo ne aktere jedne od svjetskih velesila (pogotovo ne nakon što pregledaš, vidiš, proanaliziraš neke snimke i materijale dostupne javnosti, no čak i kod najnovijih dokumentaraca uvijek postoji upitnik nad nekim detaljima, ne samo vezano uz njeno finale, ima hrpetinu drugih detalja o kojima se desetljećima, navodno, nije ništa znalo). Jedno je romantizirana verzija stvarnosti za široke mase, drugo su "classified" dokumenti samo za odabrane. Možda se s vremenom (još) neki dodatno otvore (kao nedavna dnk analiza njenih sačuvanih vlasi ne bi li se ušlo u trag njenom pravom ocu, vjerovali ili ne, ima kolekcionara koji su pokupovali i vlasi nekih slavnih ličnosti, pored vlasi koje su ostale na češlju ili četki nekog od frizera koji su im pravili frizure ili su bili dio nečije kozmetičke torbice).

Uglavnom, nekad ne smiješ previše znati i eventualno potezati vraga za rep kad se stvari ne odvijaju onako kako bi htio ("pillow talk" je opasan, a i nije svatko prijatelj tko ti se takvim predstavlja, pored navodne činjenice da je dio njenog najužeg kruga imao i "dodatnu misiju", bila MM 'vaka il' 'naka), a nekad se samo nesretno predoziraš...Ili ti netko malo "pomogne" u tome...Gdje je istina? Negdje između...

Old 29.09.2022., 08:44   #10
Da nije sve loše u filmu, ajde moram reći da mi je najbolji jedan crno-bijeli dio s Merlinkom pred kraj filma gdje ne zna je li san ili java - prava horor scena.

Zanimljivo koliko sličnosti imaju najveće ikone pop kulture (poput Elvisa i Marilyn) iz navodno zlatnog/srebrnog razdoblja Hollywooda: prelijepi mladi seksualizirani ljudi koje olinjali muškarci drogama tjeraju da odrade "još jedan nastup", što rezultira njihovom preranom smrću.
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2022., 09:08   #11
Film traje 2 sata i 46 minuta

Aj, pričekat ću da vi pogledate pa da mi javite valja li gubiti tri sata života na ovaj film
Tomo1972 is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2022., 11:29   #12
Dobro vi shvaćate da je film čista fikcija. Rađen je po knjizi za koju sam pisac kaže da to nije autobiografija već isključivo fikcija. A tu neki na ovoj temi ljuti kakva je Merlinka a film je čista izmišljotina. Ajd da ste ljuti na sami film ali ovdje su neki ljuti jer su uvjereni da je Merlinka bila ovakva u stvarnosti. Ovo je ekstrem ekstrema.
Ricko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2022., 11:52   #13
Dobro, sigurno si nije grebala lice ili ima Tourettov sindrom, al da je imala poremećaj ličnosti, to može svaki relevantni psihijatar danas potvrditi.

Sranje življenja u onim vremenima je da za osobe poput Merlinke tada nisu imali ni prikladnu terapiju ni prikladne lijekove. Za nju kao ženu još manje. Samo su prašili kombinacijama kodeina i amfetamina.
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2022., 17:11   #14
Quote:
Walkman kaže: Pogledaj post
Da nije sve loše u filmu, ajde moram reći da mi je najbolji jedan crno-bijeli dio s Merlinkom pred kraj filma gdje ne zna je li san ili java - prava horor scena.

Zanimljivo koliko sličnosti imaju najveće ikone pop kulture (poput Elvisa i Marilyn) iz navodno zlatnog/srebrnog razdoblja Hollywooda: prelijepi mladi seksualizirani ljudi koje olinjali muškarci drogama tjeraju da odrade "još jedan nastup", što rezultira njihovom preranom smrću.
Ti si znači gledao film? Mislila sam da nisi. Ne znam kad ću ga pogledati, ništa ne očekujem, može me ugodno iznenaditi, a i ne mora. Inače, jedna od glumica koja je jako dobro "ušla u lik" je Catherine Hicks, u tv-filmu "Neispričana priča" (The Untold Story: Marilyn, 1980); to je copy/paste nekih knjiga ili dokumentaraca sa tadašnjim fondom informacija, zgodno za one koji vole tu vrstu filmova; iako ima ženskih lica koja su, sa šminkom, daleko sličnija samoj MM, Hicksova je uspjela odlično skinuti MM "iznutra", puno više nego neke druge glumice ili wannabe MM. To "iznutra" ne mora se, naravno, nekom svidjeti, ali riječ je o filmu i pokušaju da se dočara nečiji habitus, takav kakav je bio, a onaj od MM jest bio jedinstven. Karakteristična ljepota kojom je zračila u pojedinim filmovima ili scenama može nekome i smetati, ali u nekim scenama vidiš nju kao sjajnu kuglu, ostali kao da ne postoje, iako su objektivno lijepi ili zgodni bili. Imala je tisuće lica, kako u kojem periodu života, a samo lice je bilo idealno za majstore šminke i frizere koji su, često, izvukli sjajne rezultate koji se i dan danas vole kopirati, ali jedna je MM. I naravno, za fotografe idealan objekt, prirodna fotogeničnost.

Nažalost, slična sudbina nije kačila samo to dvoje prepoznatljivih koje spominješ, ili jednih od naprepoznatljivijih lica, nama prodan "svijet holivudskog glamura", njima kaos iza scene, kao i u glavi, mnogima od njih. Kad gledaš otkud su neki došli, kakav su background imali, puno su i postigli. Za nekog bez stabilne primarne obitelji, seleći se iz jedne udomiteljske obitelji u drugu, vječito na vjetrometini, bez ikakve kvalitetne zaštite, adekvatne očinske i majčinske ruke i figure, izložen i možebitnom zlostavljanju jer se s na pr. 8 ili 10 godina nisi u stanju braniti, malo li je u svega 15ak godina postići to što je ona postigla? (pitanje "postignuća" je relativan pojam, ali gledamo strogo tematski.) Možda je mogla raditi u nekoj tvornici do svoje penzije ili se samo udati, ok, mogla je, ali nije, imala je veće aspiracije. I taj prvi dogovoren brak u koji je ušla sa svega 16 godina! (upoznalo ju je s 15, izgledala je nevjerovatno zrelo i tada, ne kao neka izgubljena klinka koja je rasla pod staklenim zvonom) bio je samo privremeni bijeg iz postojećih okolnosti. Čekati doma muža koji je overseas i brljaviti na nekom stroju u tvornici - i nije bio neki san koji je sanjala. No, možda bi doživjela i godine Irene Papas (vršnjakinje po godini rođenja, 1926. ili tu negdje, za Papas pišu i 1929.), iako mi je teško zamisliti da bi kvalitetno radila nakon 40og rođendana, i prije trisšeste je bila poprilično "istrošena" od svega. Ima puno sličnih sudbina, tko mora, brzo će negdje zabljesnuti, no njegova uzlazna putanja ili dionica na vrhu neće biti duga; s druge strane, ostavit će traga za još puno godina, desetljeća, pa i stoljeća iza sebe (sudbina nekih slikara, pisaca, kompozitora, umjetnika općenito koji nisu bili prepoznati za vrijeme svog života.) Vrijedi li sve to skupa tolike patnje i neurednog života? Živi li se za one koji će desetljećima kasnije kačiti tvoje slike ili plakate po zidu i sl? Raditi filmove o tebi i pisati knjige itd? Ili je bitnije provesti svoj život čim mirnije i po mogućnosti kvalitetnije, s nešto dužim rokom trajanja? Ne možemo proniknuti u razloge ili tajnu nečijeg postojanja. Tako je kako je moralo biti.

Quote:
Ricko kaže: Pogledaj post
Dobro vi shvaćate da je film čista fikcija. Rađen je po knjizi za koju sam pisac kaže da to nije autobiografija već isključivo fikcija. A tu neki na ovoj temi ljuti kakva je Merlinka a film je čista izmišljotina. Ajd da ste ljuti na sami film ali ovdje su neki ljuti jer su uvjereni da je Merlinka bila ovakva u stvarnosti. Ovo je ekstrem ekstrema.
Ovo treba naglasiti - fikcija ili barem djelomična fikcija. Redatelj i scenarist imaju slobodu oblikovati film kako oni žele. Kad filmove gledaš s tom pretpostavkom, nema mjesta čuđenju i zašto je ovo ovako, a ono onako snimljeno. Isto vrijedi i za "Elvisa", kao i za "Tomu" na pr. Filmovi dotiču neke biografske detalje, ostalo je "umjetnička sloboda". Tko baš želi precizne podatke, ako već nije bio prisutan u realnom vremenu i nije iz kruga, radije neka gleda dokumentarce, čita knjige ili sve što se danas može naći na netu, na yt i sl. (tipa, razgovor sa nečijim partnerom koji će potvrditi ili opovrgnuti detalje iz nekog filma (ili će mudro šutjeti), kao što je to slučaj recimo sa suprugom Tome Zdravkovića.)

Quote:
Dobro, sigurno si nije grebala lice ili ima Tourettov sindrom, al da je imala poremećaj ličnosti, to može svaki relevantni psihijatar danas potvrditi.

Sranje življenja u onim vremenima je da za osobe poput Merlinke tada nisu imali ni prikladnu terapiju ni prikladne lijekove. Za nju kao ženu još manje. Samo su prašili kombinacijama kodeina i amfetamina.
Barbiturati, i još hrpa svačeg nečeg umjetnog. Problem je što se nekad zaista nije puno znalo o tableticama, tako da je i jedna tinejdžerica Judy Garland, na snimanju "Čarobnjaka iz Oza" bila debelo maltretirana od strane svojih "autoriteta" (majke prije svega, onda i redatelja itd.), naime, kako bi zadržala postojeću kilažu i da ne dobije ni gram više, bilo joj je, navodno, dopušteno da jede vrlo, vrlo malo u toku dana (malo juhice i tak'), a snimanja su trajala po cijeli dan. Ne znam što su baš nju odabrali da glumi par godina mlađu djevojčicu i dodatno je maltretirali time da mora izgledati "manje" ili "sitnije"; kako bi postigli željeni učinak, a nju uspješno držali budnom i izvukli od nje što je trebalo po danu snimanja, bilo je "crvena tabletica za dizanje (buđenje), plava za spuštanje (spavanje)". Ili obrnute boje. Uglavnom, sjećam se da je i na pr. Betty Grable dobivala svoj set tabletica kako bi liniju držala pod kontrolom, i tako čitav niz tadašnjih selebritija. Tablete su se djelile šakom i kapom, malo tko je razmišljao o posljedicama. Je li se situacija promijenila? Nije, samo je ono što se konzumira malo sofisticiranije, jače ili skuplje + alkohol. Holivud nije nikog mazio niti štedio, a jesu li neki mogli birati ili ne da ne uđu u to "ekskluzivno leglo zmija" - ostat će vječno pitanje bez odgovora.

: offtop :
Old 29.09.2022., 17:30   #15
Quote:
ekaliopa kaže:
Ti si znači gledao film? Mislila sam da nisi.
Gledao sam. Takvi artistički filmovi s puno pauza radi nekog dojma (Blade Runner, Dune) nisu moj đir, fokusirao sam se na Merlinkinu priču.

Gledao sam par dokumentaraca o njoj prije filma. Mišljenja sam da je od rođenja bila osuđena na nesreću - što možebitno genetski , što zbog okoline u kojoj je odrastala.
Još više zbog vremenskog konteksta- seksualizacija žena s 0 zaštite od seksualnih predatora, nebitno jel u filmu ili tvornici.
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2022., 17:46   #16
Quote:
Gledao sam. Takvi artistički filmovi s puno pauza radi nekog dojma (Blade Runner, Dune) nisu moj đir, fokusirao sam se na Merlinkinu priču.

Gledao sam par dokumentaraca o njoj prije filma. Mišljenja sam da je od rođenja bila osuđena na nesreću - što možebitno genetski , što zbog okoline u kojoj je odrastala.
Još više zbog vremenskog konteksta- seksualizacija žena s 0 zaštite od seksualnih predatora, nebitno jel u filmu ili tvornici.
Slažem se. Tema o MM i ne samo o njoj otvara razna druga pitanja o kojima se može plodno diskutirati, na nekim drugim adresama. I, ono najvažnije, još uvijek nije ponuđen točan odgovor na "The pitanje", samo spekulacije i "Top secret" fajlovi. Ali na tome dijelom i živi mit.

Kad pogledam film, napisat ću svoj dojam.
Old 29.09.2022., 18:30   #17
Van je film ima za pogledat na raznim platformama.
Pokušao jučer nije išlo, ugasio nakon niti deset minuta, i na preskoke, treba se pripremit pa pogledat kako spada cijeli film.
Jest Netflix ali možda je i dobar film.
Monro is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2022., 22:03   #18
Quote:
mah11 kaže: Pogledaj post
Izuzetno lijepa, izrazito fotogenična, jako seksi i ženstvena, plus do tragične smrti u 36 iza sebe je imala tridesetak filmova...

Ali vjerujem da su naklapanja oko Kennedyja i ubojstva još pojačale zanimanje za nju...mislim da je dosta i do toga.

Skinula ju je super glavna glumica.
Old 30.09.2022., 00:34   #19
Quote:
Monro kaže: Pogledaj post
Van je film ima za pogledat na raznim platformama.
Pokušao jučer nije išlo, ugasio nakon niti deset minuta, i na preskoke, treba se pripremit pa pogledat kako spada cijeli film.
Jest Netflix ali možda je i dobar film.
Znam da ima, vidjela sam trejler i prije ove teme; no, čekam veliko platno, bude li prilike (ako ne bude, onda ću se morati prilagoditi, neke od tih platformi trenutno ne koristim). Fan sam kino-dvorana, a privatne mini-kino dvorane ili ekrani od po par metara sa dodatnom kvalitetnom audio-opremom nisu mi trenutno dostupni, a i nije to to. Volim doživjeti film na tradicionalan način, širina platna, zvuk koji omogućuje da čuješ i najmanji šum, polutama dvorane...Neusporedivo s ičim manjim od toga. I svaki put kad gledam na tv-u ili ekranu lapa neki film nakon kina, ne mogu se "uživit'" više kako treba (ali gledam hrpu toga, ne samo filmove, upravo na tim malim ekranima). Ako imam opciju gledanja u kinu, koristim je, barem jednom. Slično je i s kazališnom predstavom. Dok god bude kina i kazališta i moguć fizički ulaz u njih, ići ću tamo gledati filmove i predstave; ne mora uvijek biti Cinestar i sl. što se novih filmova tiče, iako nije se teško naviknuti na te fine fotelje. Sjajno je što još postoje kina koja vrte i vintage program.

: offtop : Nisi li ti imao jednu drugu avatar-sliku? Ili sam te zamijenila s nekim. Kod te druge slike, također zelene, znala sam uvijek zastat' zbog njene dvojake simbolike
Old 30.09.2022., 05:07   #20
Quote:
ekaliopa kaže: Pogledaj post
offtop : Nisi li ti imao jednu drugu avatar-sliku? Ili sam te zamijenila s nekim. Kod te druge slike, također zelene, znala sam uvijek zastat' zbog njene dvojake simbolike
nasmija me, pozitivno
napisao post (osvrt na ovo citirano), pa obrisao sve, previše offtopic

treba film pogledat
Monro is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:40.