Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2022., 16:45   #3541
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Da li mala zgrada od 3 stana moze traziti dodjelu kontejnera za plastiku - obzirom da kante normalne velicine za plastiku ne postoje?
Imamo na kraju ulice ‘zeleni otok’ (otok smeca, porazbacan mko da se ne moze ni prici tim spremnicima), no zuti spremnik tamo ima jako mali otvor. Sto znaci da bih iz kucne vrece trebala uzimati dio po dio plastike/metala i komadno ga ubacivati unutra.

(i nama poskupljuje, vec i samo fiksni dio je veci od onog sto trenutno placamo)
mozete naravno ako ga imate gdje drzati
a mozete si i sami nabaviti kantu za plastiku, da vam bude urednije i da ne odlazete vrece na dan odvoza
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2022., 17:42   #3542
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
meni je sad smece 47 kuna
pojeftinit ce mi cijelih 2 kune
Kako?
To je samo paušal? Još moraš vrećice kupiti... poskupit će ti.
Old 22.09.2022., 17:59   #3543
Quote:
kajpa kaže: Pogledaj post
Kako?
To je samo paušal? Još moraš vrećice kupiti... poskupit će ti.
pa bacat cu smece u sumu, neg kak?
Old 22.09.2022., 18:49   #3544
Na tu će ideju mnogi doći.
I ne čudim se.
Old 22.09.2022., 18:57   #3545
A stvarno smo balkanci, a htjeli bi biti zapadnjaci.
Sestra je bila u Japanu i tamo nema niti jednog kosa na javnoj povrsini. Niti onih malih. Sve moras nositi sa sobom i reciklirati kod kuce, u njezinom slucaju u hotelu.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2022., 20:23   #3546
Ako kome igra ulogu set kanti sa slike, koje dolaze u kompletu.

Na njuskalu nerealnih +500 kn, Mercatone 350 kn, vidio veceras najavu, kad sam se vracao doma, sutra u Plodinama za 99 kn!

Iste kante sa slike, komplet.

...
Cat6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2022., 20:37   #3547
Quote:
Quote:
Cepin40 kaže: Pogledaj post
Sestra je bila u Japanu i tamo nema niti jednog kosa na javnoj povrsini. Niti onih malih. Sve moras nositi sa sobom i reciklirati kod kuce, u njezinom slucaju u hotelu.
Nije ni to u redu.

Quote:
Cat6 kaže: Pogledaj post
Ako kome igra ulogu set kanti sa slike, koje dolaze u kompletu.

Na njuskalu nerealnih +500 kn, Mercatone 350 kn, vidio veceras najavu, kad sam se vracao doma, sutra u Plodinama za 99 kn!

Iste kante sa slike, komplet.]

...
Dio trgovaca će se omastiti.

Inače, Sanja Modrić nam se smije, da samo njurgamo i prigovaramo za sitno poskupljenje. Evo kako je davno, davno bilo, kad je smeća bilo puno manje.

Quote:
U velikoj zagrebačkoj stambenoj zgradi od 10 katova u kojoj sam živjela s roditeljima rješavali smo se smeća kroz veliku cijev koja je u svakom stubištu išla od vrha do dna zgrade i završavala u prizemlju, u prostorijama s kontejnerima. Na svakom katu bila su vratašca, otvoriš ih, baciš smeće, ono padne dolje, zatvoriš. To je bilo odlično.
https://www.telegram.hr/politika-kri...i-ne-prestaje/
Brusina75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2022., 20:39   #3548
Quote:
Brusina75 kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno ni mora li se smeće prati ili se smije baciti čaša od jogurta koju pojede radnik s burekom iz pekare. Mislim, prati smeće mi nije napeto. A ziher bi mi kapnulo ulje kad tad iz konzerve da ju perem, a lako moguće i da se porežem. Kakva je to onda reciklaža?
Puno me pitanja zanima. Nisu sve detaljno iskomunicirali.
Ja pod normalno već godinama operem svoju plastiku prije nego je bacim. I staklenke, i metal, sve što odvajam od MKO. Koja je poanta u odvajanju ako ostavim ostatke hrane da se usmrde po tom kontejneru.
Svu povratnu ambalažu također isperem prije nego je vratim, gadi mi se kad ljudi onako usmrđeno vraćaju.
Old 22.09.2022., 20:49   #3549
Quote:
Barca kaže: Pogledaj post
Ja pod normalno već godinama operem svoju plastiku prije nego je bacim. I staklenke, i metal, sve što odvajam od MKO. Koja je poanta u odvajanju ako ostavim ostatke hrane da se usmrde po tom kontejneru.
Svu povratnu ambalažu također isperem prije nego je vratim, gadi mi se kad ljudi onako usmrđeno vraćaju.
Povratnu operem i ja, detaljno, to je osnovno.
Ali plastiku i metal do sad nisam ni odvajala, samo papir i staklo.

Nije mi u redu prati smeće, za koje stručnjak kaže da je neisplativo dalje odvajati, pa će računica opet biti u minusu.
Brusina75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2022., 22:44   #3550
Quote:
nemaju ni kante, nego smece u sat odvoza ostavljaju na ulici ispred zgrade....kad kazem sat odvoza, mi smo fakat vidli ljude koji iznose smece a u daljini dolazi kamion.
cisti SF.
imaju kante po ducanima (samoposluge+zalogajnice), muzejima...u koje se sortira odmah. i jos ti random ljudi, uz smjesak, pomognu gdje da kaj ubacis. isto cisti sf u odnosu na nas; kod nas bi ih ili bilo briga ili bi te upucali (barem rijecima)
iako, moram priznat da me uz svu tu cistocu i reciklazu, iznenadilo da za stogod kupis dobis vrecicu i da je sve zapakirano u hrpe plastike, tj da su ogromni proizvodjaci smeca

isto sam primjetila i u Svedskoj ovo ljeto. u svakom airbnbu smo dobili citabe s detaljim uputama gdje sto ide, uz napomenu, ako nismo sigurni, nek ubacimo u mko. al isto gomila ambalaze.

prije nekih cetrdesetak godina, tj dok je postojala samo jedna vrsta jogurta, u zemlji cije se ime ne spominje, imali smo daleko manje kucnog smeca. nekak mi se cini da i bez razvrstavanja je bilo manje mko nego sto ga danas ljudi proizvedu uz razvrstavanje. i mi iz obiteljskih kuca smo ostavljali vrece sa smecem na jednoj hrpici u ulici uvecer ili ranom zorom, u neko okvirno doba kada je dolazio kamion i skupljao. moja mama je imala paranoje da ce psi/macke lutalice razvuc vrecu pa ce morat skupljat smece (valjda se u ulici znalo cije je smece), pa je vrebala (taj jedan dan u tjednu) kad dolazi kamion i onda nas tjerala da nosimo smece.
Old 22.09.2022., 22:49   #3551
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Aha.
Kad sam ja rekao da je paušal bezobrazno prevelik (za Varaždin, ali nebitno) onda mi je pravovjerno društvo uzvratilo "da je tako po zakonu".
Ko da je zakon sveta krava koja se ne mijenja.
No, bolje je ovako.
20000 kućanstava po 45 kuna mjesečno... fina lovica nit orali nit kopali.
45kn mjesecno je cijena odvoza plastike, papira i biootpada.
u odnosu na cijenu vode, ovo je jeftino.

ono sto bih se mogla slozit s tobom, da je odvoza plastike premalo, a biootpada punopremalo.
pa bi za tu cijenu to trebali poboljsati.
Old 22.09.2022., 23:21   #3552
Quote:
Monstera kaže: Pogledaj post
45kn mjesecno je cijena odvoza plastike, papira i biootpada.
u odnosu na cijenu vode, ovo je jeftino.
.
Korisne sirovine, od kojih imaju zaradu. Da su pametniji, zarađivali bi i više, možda u budućnosti hoće, tu nema prigovora.

A odvoz se naplaćuje i ondje gdje ga nema, gdje ljudi ne borave i za stanove koji su privremeno prazni. Što će njima odvoziti? Zato bi daleko poštenija bila niska cijena paušala, a visoka cijena vrećica. Nama bi bilo jednako, znači evo meni, bar 80-100% poskupljenje, na mjesečnoj razini, ali grad bi manje "zaradio", (pod navodnicima, jer bez usluge, to je za mene vid pljačke).

Znači, samo se o novcu radi. Ekološka priča je u drugom planu.
Brusina75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2022., 07:08   #3553
Quote:
Brusina75 kaže: Pogledaj post
Korisne sirovine, od kojih imaju zaradu. Da su pametniji, zarađivali bi i više, možda u budućnosti hoće, tu nema prigovora.

A odvoz se naplaćuje i ondje gdje ga nema, gdje ljudi ne borave i za stanove koji su privremeno prazni. Što će njima odvoziti? Zato bi daleko poštenija bila niska cijena paušala, a visoka cijena vrećica. Nama bi bilo jednako, znači evo meni, bar 80-100% poskupljenje, na mjesečnoj razini, ali grad bi manje "zaradio", (pod navodnicima, jer bez usluge, to je za mene vid pljačke).

Znači, samo se o novcu radi. Ekološka priča je u drugom planu.
Da je ekologija u pitanju onda ne bi nijemci zatvorili nuklearke, a sada već godinama pale ugljen naveliko i pričaju o zelenoj tranziciji. Zelena točka na hrpi ambalaže, eko papir koji se proizvodi u Njemačkoj a to je samo 5% količine a neekoloških 95% kojeg proizvode u Aziji a troše i prodaju u Njemačkoj također ima zelenu oznaku. Mazanje očiju javnosti. Divim se svima koji nasjedaju na ove priče. Ista stvar je i sa proizvodnjom litija i električnim automobilima koji se pune električnom energijom koju prave paljenjem fosilnih goriva. Dajte, najte! Kad izračunaš sve energetske gubitke u ovom lancu, onda se još više zagađuje nego da se fosilna goriva direktno pale u motorima sa unutarnjim izgaranjem. Zeleno zagađenje na kvadrat! Kružna ekonomija, plastični kontinetni u oceanima, mikroplastika u hrani, priče za malu djecu. Umjesto kružne ekonomije, smanjite količine ambalaže i uvedite povratnu staklenu ambalažu, jer kamioni ionako na povratku voze prazni i jednako troše energiju na prevaljenom putu. A za ovu silnu cirkulirajuću kružnu ambalažu troše se dodatne količine energije na transport iste na povratku, kao i na preradu i recikliranje, tako da sve to skupa nema baš prevelikog smisla i računica je na kraju debelo na strani povratne ambalaže što se tiče energetskog pristupa i potrošnje energije po jedinici prodanog i upakiranog proizvoda. No sve skupa to služi da se zaradi na porezima i naknadama, kaznama, također na prodaji i naplati ambalaže kupcima u kojima prodaju tako upakirane proizvode. Kao što rekoh prije samo 50 godina nije bilo svega toga, bila je povratna ambalaža i sve je funkcioniralo normalno i nismo imali problem s plastikom i hrpom ostalih sranja u što se danas sve ne upakirava roba (stiropori), a društvo je jednako funkcioniralo.

Oni koji imaju danas 60+ godina neka se sjete koliko su u ono vrijeme stvarali otpada i što se u to vrijeme recikliralo, papir, staklo samo kada se ambalaža polomila i metal koji je išao u preradu i to je bilo to. Danas po jedinici stanovnika proizvodimo 5 do 10 puta više otpada kojeg treba reciklirati, glupo do bola, sve to košta i plaćamo puno više, a troše se enormne količine sirovina i energije na stvari koje u principu nemaju svoju osnovnu namjenu, potpuno beskorisne i nametnute. Hrpa te ambalaže kao npr. plastične boce kada stoje 10 minuta na suncu ispušta još i otrove u tekućine koje se nalaze skladištene u takvoj ambalaži (ulje, sokovi, mineralne vode, flaširana voda i sl.).

Više je ambalaže od korisnog sadržaja i stvar je kako da nam to prodaju i još jednom naplate kod zbrinjavanja.
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2022., 07:13   #3554
Definitivno treba donijeti pravilnik za proizvodjace koliko plastike smije biti po proizvodu, jer je stvarno nevjerojatno koliko toga ima. Oni doslovno pakiraju plastiku u plastiku, pa opet u plastiku, i onda tamo negdje proizvod koji si kupio.

Ovo s rupama i bacanjem smeća kroz vratašca na katovima uopće nije super. To ima i moja zgrada i kazu starosjedioci da bi se često negdje izmedju zaglavilo. Vjerujem da je to u ono vrijeme (početak 70-ih) bilo toliko wow, inovativno, moderno.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2022., 07:48   #3555
Quote:
U svakoj 7/11 trgovini ili sličnoj u Japanu imaš koševe za smeće i možeš tamo bacati, a trgovine su na svakom koraku. Ali istina je da ponekad zna živcirati činjenica da nema koševa za smeće nigdje. Isto tako, ceste i okoliš su čisti kao apoteka usprkos tome. Ali specifična zemlja, ljudi i kultura. Nema se smisla s Japanom uspoređivati.
So never refuse an invitation, never resist the unfamiliar, never fail to be polite and never outstay the welcome. Just keep your mind open and suck in the experience. And if it hurts, you know what? It's probably worth it.
Cesc is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2022., 08:01   #3556
Quote:
Cesc kaže: Pogledaj post
U svakoj 7/11 trgovini ili sličnoj u Japanu imaš koševe za smeće i možeš tamo bacati, a trgovine su na svakom koraku. Ali istina je da ponekad zna živcirati činjenica da nema koševa za smeće nigdje. Isto tako, ceste i okoliš su čisti kao apoteka usprkos tome. Ali specifična zemlja, ljudi i kultura. Nema se smisla s Japanom uspoređivati.
Ma nisam to spomenula kao primjer za usporedbu, nego kao primjer da je nama sve tesko, vlast nesposobna, mi bi bolje, a u razvijenijim zemljama je veliki dio stavljen na pojedinca, nece se netko drugi pobrinuti za to smece, vec sam moras napraviti vecinu, a mi se bunimo za puno manje rigorozna pravila. Pa je usporedba cisto da se osvjesti da moze biti i “gore”.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2022., 09:57   #3557
Quote:
Ovo s rupama i bacanjem smeća kroz vratašca na katovima uopće nije super. To ima i moja zgrada i kazu starosjedioci da bi se često negdje izmedju zaglavilo. Vjerujem da je to u ono vrijeme (početak 70-ih) bilo toliko wow, inovativno, moderno.
Ovo je bio užas, u mojoj zgradi su skoro pa odmah zatvorili rupe i prestali koristiti.

Inače, što se količine smeća tiče, definitivno najviše imam plastike, MKO imam osrednje - kad krenem odvajati i bio neće ga skoro ni biti. Nešto manje papira, stakla skoro nimalo. To samo govori koliko su nam ambalaže za q. Slažem se da je to veliki problem.
Old 23.09.2022., 18:50   #3558
Na cijelu antizelenu filipiku neću odgovarati. Držimo se otpada i osobnih iskustava.

Quote:
krekre kaže: Pogledaj post
Oni koji imaju danas 60+ godina
Taj sam.

Quote:
neka se sjete koliko su u ono vrijeme stvarali otpada i što se u to vrijeme recikliralo, papir, staklo samo kada se ambalaža polomila i metal koji je išao u preradu i to je bilo to. Danas po jedinici stanovnika proizvodimo 5
do 10 puta više otpada kojeg treba reciklirati, glupo do bola
Sjećam se kako je to bilo krajem socijalizma, kad je bila planirana gradnja velike spalionice otpada u Zagrebu. U cijelom Zagrebu bilo je nekih 20 kontejnera za staklo. Kontejnera za papir nije bilo - ponekad su djeca donosila stare novine u školi i to se skupljalo, pa u razredni fond dobili nešto novca. Nitko nije uopće razmišljao o reciklaži, sve je tada išlo na Jakuševac a planirao se sve spaljivati, koliko se sjećam planirani kapacitet spalionice bio je 400.000 tona komunalnog otpada godišnje, što je bilo više od oko 300.000 ili možda 350.000 tona koje je Zagreb proizvodio.

Nije nipošto 5 do 10 puta, nemoj retorički pretjerivati. Možda dvaput više. Nekad sam stalno pratio literaturu, već davno to ne činim, evo na brzinu jedna studija, na str. 15 je dijagram "intenzitet stvaranja otpada", tj. komunalni otpad po stanovniku u Hrvatskoj, 1995.-2014.. Blagi pad od 2008..

Imali smo npr. tada povratne staklene boce ne samo za pivo, nego i za ulje, voćne sokove i svašta drugo. Iste boce su se ponovo koristile. Onda je to zamijenjeno PET embalažom, pa je porasla količina otpada koja ide na smetlišta, u težini ali još više u volumenu. to je bio onda problem, pa je Zelena akcija oko toga vodila kampanju godinama, da se uvede paušal od pola kune po boci, da se one vraćaju, te da proizvođači koji ih koriste (Coca Cola, Jamnica itd.) trebaju snositi te troškove.

Slažem se naravno s time, da bi se mogla smanjiti količina ambalažnog otpada. Ali vrlo je to teško, ne samo zbog proizvođača kojima je ovako jeftinijie i lagodnije, nego i zbog ljudi, običnih potročača, kojima je teško odreći se svoje komotnosti. Moglo bi se recimo jednostavno zabraniti plastične vrećice u trgovinama, točka - pa bi bila pobuna, udruge građana podnosile tužbe Višem upravnom sudu itd..

Vidimo kakva je galama oko male promjene, koja se u Zagrebu uvodi, Nažalost, jednostavni cilj, da se stimulira ljude da više odvajaju, najmanje je u fokusu javne pažnje.
Ekologizam je filozofska koncepcija koja, na osnovu spoznaja prirodoslovne i humane ekologije, analizira pojmove održivosti i razvoja i predlaže svoja tumačenja i odgovore na pitanja o "treba": kako treba misliti, što treba činiti, kako treba živjeti, te ih primjenjuje i razvija na raznim područjima.
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2022., 18:59   #3559
Da li nas ti stručnjaci zezaju? Pa zar nismo svi i dosad koristili plastične vrećice za miješani otpad? Ja sam ih kupovao u Konzumu. U kantu u kuhinji naravno stavljam vrećicu, ne bacam smeće naprosto u kantu, pa kad se napuni vrećicu izvadim, zavežem i bacim u kantu.

Zar ne rade tako svi? Sad ćemo samo morati imati propisane vrećice, nitša se bitno ne mijenja. Ako ovo potakne ljude da stvarno više odvajaju, vrećica će ukupno gledano valjda biti isto.

‘Novi sustav gospodarenja otpadom u Zagrebu proizvest će dodatni plastični otpad i protivan je propisima’
Ekologizam je filozofska koncepcija koja, na osnovu spoznaja prirodoslovne i humane ekologije, analizira pojmove održivosti i razvoja i predlaže svoja tumačenja i odgovore na pitanja o "treba": kako treba misliti, što treba činiti, kako treba živjeti, te ih primjenjuje i razvija na raznim područjima.
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2022., 20:48   #3560
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Na cijelu antizelenu filipiku neću odgovarati. Držimo se otpada i osobnih iskustava.

Taj sam.

Sjećam se kako je to bilo krajem socijalizma, kad je bila planirana gradnja velike spalionice otpada u Zagrebu. U cijelom Zagrebu bilo je nekih 20 kontejnera za staklo. Kontejnera za papir nije bilo - ponekad su djeca donosila stare novine u školi i to se skupljalo, pa u razredni fond dobili nešto novca. Nitko nije uopće razmišljao o reciklaži, sve je tada išlo na Jakuševac a planirao se sve spaljivati, koliko se sjećam planirani kapacitet spalionice bio je 400.000 tona komunalnog otpada godišnje, što je bilo više od oko 300.000 ili možda 350.000 tona koje je Zagreb proizvodio.

Nije nipošto 5 do 10 puta, nemoj retorički pretjerivati. Možda dvaput više. Nekad sam stalno pratio literaturu, već davno to ne činim, evo na brzinu jedna studija, na str. 15 je dijagram "intenzitet stvaranja otpada", tj. komunalni otpad po stanovniku u Hrvatskoj, 1995.-2014.. Blagi pad od 2008..

Imali smo npr. tada povratne staklene boce ne samo za pivo, nego i za ulje, voćne sokove i svašta drugo. Iste boce su se ponovo koristile. Onda je to zamijenjeno PET embalažom, pa je porasla količina otpada koja ide na smetlišta, u težini ali još više u volumenu. to je bio onda problem, pa je Zelena akcija oko toga vodila kampanju godinama, da se uvede paušal od pola kune po boci, da se one vraćaju, te da proizvođači koji ih koriste (Coca Cola, Jamnica itd.) trebaju snositi te troškove.

Slažem se naravno s time, da bi se mogla smanjiti količina ambalažnog otpada. Ali vrlo je to teško, ne samo zbog proizvođača kojima je ovako jeftinijie i lagodnije, nego i zbog ljudi, običnih potročača, kojima je teško odreći se svoje komotnosti. Moglo bi se recimo jednostavno zabraniti plastične vrećice u trgovinama, točka - pa bi bila pobuna, udruge građana podnosile tužbe Višem upravnom sudu itd..

Vidimo kakva je galama oko male promjene, koja se u Zagrebu uvodi, Nažalost, jednostavni cilj, da se stimulira ljude da više odvajaju, najmanje je u fokusu javne pažnje.
Zašto spalionica nije izgrađena, ako je planirana? Što se točno desilo?
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:37.