Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Softver

Softver O programima koje koristite ili namjeravate koristiti

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2022., 17:27   #4801
S copypasteom ti ubaci ACad sliku kao objekt unutar Excel filea. Dvoklikom se pokreće matični program.

Ne želiš imati vanjske objekte u Excel fileu, vjeruj mi .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2022., 06:58   #4802
Word 365 nije spremao na Ctrl+S, nego imam samo prvu verziju dokumenta kad je kreiran. Mogu li ikako pronaći taj dokument? Probala sam autorecovery, *.tmp, *.temp, *.wbk, *.asd, ~*.*. Imam ovlasti kao user, može li admin išta više? Thanks!
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2022., 11:14   #4803
Quote:
Marra kaže: Pogledaj post
Word 365 nije spremao na Ctrl+S, nego imam samo prvu verziju dokumenta kad je kreiran. Mogu li ikako pronaći taj dokument? Probala sam autorecovery, *.tmp, *.temp, *.wbk, *.asd, ~*.*. Imam ovlasti kao user, može li admin išta više? Thanks!
Može.
Old 19.07.2022., 16:34   #4804
Imao sam jedan intervju za posao i rekli su da postoji sansa da me opet kontaktiraju za drugi krug razgovora. Ali naznacili su da je moguce testiranje Excela. Kako ja odavno nisam koristio program volio bi se ovako nabrzinu koliko je moguce osvjeziti i podsjetiti u nekoliko dana. Na sto mi je dobro obratit pozornost? Radi se o administracijskom poslu. Gledao sam tutoriale za Sum-if-ifs, razna formatiranja..
Old 19.07.2022., 17:40   #4805
Quote:
mentalny kaže: Pogledaj post
Imao sam jedan intervju za posao i rekli su da postoji sansa da me opet kontaktiraju za drugi krug razgovora. Ali naznacili su da je moguce testiranje Excela. Kako ja odavno nisam koristio program volio bi se ovako nabrzinu koliko je moguce osvjeziti i podsjetiti u nekoliko dana. Na sto mi je dobro obratit pozornost? Radi se o administracijskom poslu. Gledao sam tutoriale za Sum-if-ifs, razna formatiranja..
Zbrajanje redova, stubaca, dvije random ćelije i takve kerefeke. Ona formatiranja brojeva - kako 1000 pretvoriti u 1.000,000. Priorema za printanje - View, Page layout. Itd.

Čačkaj gore po padajućem.
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2022., 11:59   #4806
Quote:
lemonzoo kaže: Pogledaj post
Zbrajanje redova, stubaca, dvije random ćelije i takve kerefeke. Ona formatiranja brojeva - kako 1000 pretvoriti u 1.000,000. Priorema za printanje - View, Page layout. Itd.

Čačkaj gore po padajućem.
Bravo, thanks thanks! Ovo mi je trebalo pomalo zdravoseljacki odoka objasniti...jer ne mislim puno trosit vremena u ovo.
Old 31.07.2022., 14:43   #4807
lastrow...

Imam standardni kod za zadnji red:
lastrow = Cells(Rows.Count,1).End(xlUp).Row+1

Pri čemu je cells(lastrow, 1)=Range(„A1“).value

Želim vba kod koji će upisivati više podataka (Iz ćelije („A1“) ali bi sljedeći podatci trebali ići u sljedeći stupac (column) desno, a ne, kao do sada, svaki sljedeći red (row) ispod.
K@rlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2022., 18:12   #4808
prilog:

K@rlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2022., 18:38   #4809
Word ne otvara datoteke

Pozdrav,

da li mi možete pomoći sa otvaranjem doc datoteke koju bi trebao svaki word otvoriti, međutim meni se otvaranjem dokumenta pojavi sljedeće:

https://ibb.co/rZGrZTJ

I što god stisnem ne prikaže se ispravni tekst nego sve neki hijeroglifi, da li se to može riješiti?

Tnx
BlueLabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2022., 00:49   #4810
moguće zbilja nije sord dokument, nisu svi .doc za word
ako možeš dokument otvoriti sa blokom za pisanje (notepad) i prekopirati ovdje par prvih linija, da se tačno vidi čemu taj .doc pripada
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2022., 16:35   #4811
I u notepadu otvara isključivo neke hijeroglife...
BlueLabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2022., 16:43   #4812
Probaj uploadati ovdje da vidiš koji je to format.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2022., 17:50   #4813
Evo jesam:

https://ibb.co/x5R5sZY
BlueLabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2022., 05:36   #4814
Jeste vidjeli sliku, s čime bih to mogao otvoriti onda?
BlueLabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2022., 22:03   #4815
Quote:
Imam standardni kod za zadnji red:
lastrow = Cells(Rows.Count,1).End(xlUp).Row+1

Pri čemu je cells(lastrow, 1)=Range(„A1“).value

Želim vba kod koji će upisivati više podataka (Iz ćelije („A1“) ali bi sljedeći podatci trebali ići u sljedeći stupac (column) desno, a ne, kao do sada, svaki sljedeći red (row) ispod.
Zašto ti je lastrow Cells(Rows.Count, 1).End(xlUp).Row+1? Last row bi trebao bit zadnji red gdje se podaci nalaze, a možeš uvijek uvest nextRow ili lastRow + 1 kao drugu varijablu...

Cells(lastRow, 1) ne možeš definirat kao Range("A1"); poanta lastRow je da sam utvrdi gdje je kraj. Range("A1") = Cells(1, 1); to je onda konstanta.

Vidio sam prilog, ono šta tebi treba je:

Sub xy()

Dim lastRow As Long, lastCol As Long, nextCol As Long

lastRow = Cells(Rows.Count, 1).End(xlUp).Row ' 5
lastCol = Cells(lastRow, Columns.Count).End(xlToLeft).Column ' 1
nextCol = Cells(lastRow, Columns.Count).End(xlToLeft).Offset(, 1).Column ' 2, prva prazna kolona (ako sam shvatio, kraj X4)

Cells(lastRow, nextCol) = "X" & lastRow ' Ovo ti setira vrijednost iduće ćelije desno od one gdje je vrijednost u zadnjem redu (B5) na "X5". Ne treba ti .value, to je default

End Sub

Možeš koristit i Sheet1.Cells(...) čisto da ne bude zabune.

I da napomenem:
Sheets("Sheet1") je naziv sheeta, i radi ako se sheet vidljivo zove Sheet1. U tom slučaju mislim da moraš definirat i inicijalizirat objekt;
Dim ws As Worksheet; Set ws = ThisWorkbook.Sheets("Sheet1")

Međutim Sheet1 je codename kojeg ne možeš ručno promijenit, jedino u VBA object properties u editoru. Tako da možeš direktno Sheet1.Cells(...) umjesto Sheets("Sheet1").Cells(...) i ne moraš ga deklarirat.

Inače, ako ti treba dalje od B5 nastavit niz, to možeš preko loopa, ali mu moraš definirat granice. Ne znam dokle želiš da ovo ide; do H5? I5? Definiraš broj puta koliko ćeš to ponovit i onda samo loopaš uz nextCol = nextCol + 1

Kad želiš ić u idući red onda staviš lastRow = lastRow + 1
ili lastRow = Cells(Rows.Count, 1).End(xlUp).Offset(1).Row
I onda tamo nastaviš šta želiš... Nisam siguran šta točno trebaš, pa ti ne mogu dat puni kod...
Old 21.09.2022., 23:28   #4816
Pozdrav! Nadam se da mi netko voljan može pomoći.

Imam Macbook Air M1 2020 i kupila sam Microsoft Office 365 licencu za mac na službenoj hrvatskoj stranici, 69€ godišnje, uključuje word, ppt, excel, outlook, onedrive i onenote. Skinula aplikacije na Mac preko App Store-a, a sam Mac mi je također podešen na hrvatski jezik i hrvatsku regiju. Međutim, kad uđem u neku od 6 navedenih aplikacija sve je na engleskom. Jezik dokumenta/pravopis/autocorrect sam uspjela podesiti na hrvatski kad sam išla na tools > language > croatian > set as default, ali sve drugo unutar dokumenta ostalo je na engleskom.

Npr., ja želim da umjesto “design” piše ”dizajn”, umjesto “save as” da piše “spremi kao” itd. no nakon sati guglanja i razgovora s apple softverskom podrškom - ne uspijevam. Potom sam ponovno provjerila jezik i regiju i dodatno potvrdila da je sve na hrvatskom, ponovno uključila, startala dokument i opet je bilo na engleskom.

Pokušala sam ići na postavke sustava > jezik i regija > aplikacije > dodaj aplikacije sa zadanim jezikom (tako nešto), međutim kad odaberem word, ppt i ostalo iz paketa - ne nudi mi hrvatski jezik već samo 20-ak drugih, a za engleski jezik piše da je standardno podešen.

Laptop je hrvatski, kupljen u Hrvatskoj, tipkovnica je na hrvatskom. Nemam problema s engleskim, dapače, ali glupo mi je da je apsolutno sve na hrvatskom i onda uđem u office aplikacije i pišem na hrvatskom, a sve okolo je na engleskom.

Druga stvar: s obzirom da koristim(o) windows na jednom laptopu, a drugi je mac, moram li nastaviti plaćati 2 officea? Jer trenutno imam oba aktivna, svaki je 69€. Mislila sam da ću jedan moći koristiti na oba laptopa, no onda sam pročitala da za mac treba skinuti verziju za macove i to sam i kupila. Jesam li pogriješila?

Treća stvar: čitajući po internetu, youtube-u i temama na ovom topicu, shvatila sam da microsoft office 365 i office 2016/2019/2021 nisu isto i da je bolje imati office 2019/2021 nego 365? Koja je razlika, trebam li otkazati oba microsofta 365 i nabaviti 2021 ili?

Unaprijed zahvaljujem na pomoći.
marichuyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2022., 00:29   #4817
Quote:
marichuyy kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Nadam se da mi netko voljan može pomoći.

Imam Macbook Air M1 2020 i kupila sam Microsoft Office 365 licencu za mac na službenoj hrvatskoj stranici, 69€ godišnje, uključuje word, ppt, excel, outlook, onedrive i onenote. Skinula aplikacije na Mac preko App Store-a, a sam Mac mi je također podešen na hrvatski jezik i hrvatsku regiju. Međutim, kad uđem u neku od 6 navedenih aplikacija sve je na engleskom. Jezik dokumenta/pravopis/autocorrect sam uspjela podesiti na hrvatski kad sam išla na tools > language > croatian > set as default, ali sve drugo unutar dokumenta ostalo je na engleskom.

Npr., ja želim da umjesto “design” piše ”dizajn”, umjesto “save as” da piše “spremi kao” itd. no nakon sati guglanja i razgovora s apple softverskom podrškom - ne uspijevam. Potom sam ponovno provjerila jezik i regiju i dodatno potvrdila da je sve na hrvatskom, ponovno uključila, startala dokument i opet je bilo na engleskom.

Pokušala sam ići na postavke sustava > jezik i regija > aplikacije > dodaj aplikacije sa zadanim jezikom (tako nešto), međutim kad odaberem word, ppt i ostalo iz paketa - ne nudi mi hrvatski jezik već samo 20-ak drugih, a za engleski jezik piše da je standardno podešen.

Laptop je hrvatski, kupljen u Hrvatskoj, tipkovnica je na hrvatskom. Nemam problema s engleskim, dapače, ali glupo mi je da je apsolutno sve na hrvatskom i onda uđem u office aplikacije i pišem na hrvatskom, a sve okolo je na engleskom.

Druga stvar: s obzirom da koristim(o) windows na jednom laptopu, a drugi je mac, moram li nastaviti plaćati 2 officea? Jer trenutno imam oba aktivna, svaki je 69€. Mislila sam da ću jedan moći koristiti na oba laptopa, no onda sam pročitala da za mac treba skinuti verziju za macove i to sam i kupila. Jesam li pogriješila?

Treća stvar: čitajući po internetu, youtube-u i temama na ovom topicu, shvatila sam da microsoft office 365 i office 2016/2019/2021 nisu isto i da je bolje imati office 2019/2021 nego 365? Koja je razlika, trebam li otkazati oba microsofta 365 i nabaviti 2021 ili?

Unaprijed zahvaljujem na pomoći.
1. Dok si u Excel-u, ideš gore lijevo na "File" pa dolje lijevo na "Options".
Na prozoru koji se otvori klikneš lijevo na "Language".
Ako nema hrvatskog, klikneš na "Add a language" pa ga instaliraš (hrvatski je pod "c", a ne pod "h").

2. Ako imaš obiteljsku licencu, trebalo bi te pustiti da instaliraš aplikacije na do 5 uređaja za iste novce.

3. Ista stvar, jedino što 365 plaćaš godišnje, a 2021 platiš samo jednom. Ali kad izađe nova verzija (npr. 2022), sa 365 ga dobiješ besplatno u okviru pretplate.
mrad is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2022., 02:16   #4818
Quote:
mrad kaže: Pogledaj post
1. Dok si u Excel-u, ideš gore lijevo na "File" pa dolje lijevo na "Options".
Na prozoru koji se otvori klikneš lijevo na "Language".
Ako nema hrvatskog, klikneš na "Add a language" pa ga instaliraš (hrvatski je pod "c", a ne pod “h”).
Nemam options kad kliknem na file, ali kad kliknem na excel, imam preferences, to mi je nekako najbliže options koje su na windowsima. Tamo se onda pojavi ovaj preglednik/izbornik, s ikonom istočnoazijski jezici i tu također stoji da je engleski standardno podešen/po defaultu, kao što stoji i u postavkama sustava, u odjeljku jezik i regija. Unutar dokumenta uspjela sam podesiti hrvatski jezik, ali kao što sam rekla, samo za pisanje, pravopis i sl. Jezik prikaza i dalje ostaje na engleskom. Ne znam, možda onda ni ne postoji opcija za hrvatski Office na Mac-u.

Quote:
mrad kaže: Pogledaj post
2. Ako imaš obiteljsku licencu, trebalo bi te pustiti da instaliraš aplikacije na do 5 uređaja za iste novce.

3. Ista stvar, jedino što 365 plaćaš godišnje, a 2021 platiš samo jednom. Ali kad izađe nova verzija (npr. 2022), sa 365 ga dobiješ besplatno u okviru pretplate.
Pročitala sam negdje da je ova najnovija verzija Microsoft Office-a 365 zapravo po staroj inačici bio Home paket, ali nije obiteljska licenca. Nisam uzimala obiteljsku jer je sama po sebi skuplja, a ovaj paket za 69€ ima sve što mi treba + pročitala sam da za Mac treba drugačija verzija pa sam onda svakom uređaju kupila zasebnu licencu. Nadam se uskoro u potpunosti prijeći na Mac pa ću otkazati licencu za Windows.

U svakom slučaju, čini mi se da po pitanju i Office jezika, i Office paketa sve ostaje isto.

Kako god, zahvaljujem na odgovoru i pomoći.
marichuyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2022., 07:59   #4819
Quote:
marichuyy kaže: Pogledaj post
Nemam options kad kliknem na file, ali kad kliknem na excel, imam preferences, to mi je nekako najbliže options koje su na windowsima. Tamo se onda pojavi ovaj preglednik/izbornik, s ikonom istočnoazijski jezici i tu također stoji da je engleski standardno podešen/po defaultu, kao što stoji i u postavkama sustava, u odjeljku jezik i regija. Unutar dokumenta uspjela sam podesiti hrvatski jezik, ali kao što sam rekla, samo za pisanje, pravopis i sl. Jezik prikaza i dalje ostaje na engleskom. Ne znam, možda onda ni ne postoji opcija za hrvatski Office na Mac-u.
Oooh sorry, to su bile upute za Windows
Nevjerojatno, ali po ovome izgleda da Mac Office nema interface na hrvatskom:
https://support.microsoft.com/en-us/...ec#ID0EDBF=Mac
mrad is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2022., 09:46   #4820
Nadam se da sam pogodio temu.
Postoji li nacin da se Excelu ukloni razmak u citavoj jednoj koloni?

Da objasnim:
kolona sadrzi brojeve telefona unesene u formatu
+39 0002223333

Formulom replace lako uklonim +39, koji mi ne treba, a prethodno formatiram kolonu kao tekst. I tako rijesim problem za vecinu brojeva.

Problem su inostrani brojevi, npr. hrvatski, tu mi ostane npr:
+385 6598741

I onda idem rucno da obrisem razmak kod svakog broja koji ne pocinje sa +39.

Vjerovatno postoji neki nacin da magicno uklonim sve suvisne razmake u koloni. Kako?
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:31.