Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2007., 18:23   #1
pašteta od čvaraka

prije par dana sam kod jednog frenda probao psštetu od čvaraka i nenormalno se zaljubio u tu kalorijsku bombu.
budući da nemam pojma kako i od čega se to pravi (jedini sastojci koji su mi znani su čvarci i bijeli luk koji sam namirisao u tome) volio bih kada bi netko tko zna napisao ukratko receptčić.

hvala unaprijed.
Old 14.01.2007., 19:15   #2
Jeo sam to u Sloveniji, oni to zovu zaseka no meni se vise svidja zaseka od suhog vrata, dok zaseku od cvaraka i slanine manje volim jer su premasne.

Ova od suhog vrata je vec odlicna, slicno je pasteti da, maze se na kruh.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 20:56   #3
suhi vrat...heh.
sigurno nije ni to loše ali, kažem, ovo mi je leglo "pravo" i baš me zanima. iako vjerujem da to napraviti i nije neka prevelika filozofija ali ipak treba znati...

enibadi?
Old 15.01.2007., 16:46   #4
hm, npr:

http://www.gastro.hr/index.php/hr/re...eta_od_cvaraka

http://www.kkuhar.com/detrecept.asp?idr=372

teško otić na google upisati pašteta od čvaraka?
crvenkapica33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 22:40   #5
e hvala najljepša.
bio već ranije tamo (supruga, u stvari) i zaključio da nijedno od toga nije to
neki domaći recept bi mi bio draži...
Old 05.02.2007., 23:14   #6
Quote:
mr X kaže: Pogledaj post
e hvala najljepša.
bio već ranije tamo (supruga, u stvari) i zaključio da nijedno od toga nije to
neki domaći recept bi mi bio draži...
evo jedan domaći, mi ju pravimo svake godine

samljeti čvarke, krastavce, PEČENA JAJA NA OKO, sardelice u ulju (obične evine u konzervi) i začiniti sa soli i biberom

sve ti ide od oka i po ukusu, ako su čvarci masniji staviš manje krastavaca i obrnuto

dobar tek
owen is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 23:45   #7
Skoči u Mađarsku. Tamo to prodaju na kile, a ima i manjih pakiranja. Odlično je, da ti netko ponudi - ne bi ni slutio da nisu domaći. Oni od toga najviše rade pogačice, ali klopaju i samo tj. na kruhu. Sjećam se da ima dosta češnjaka...
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 23:50   #8
PAŠTETA OD ČVARAKA

50 dag čvaraka samljeti dva puta
6 tvrdo kuhanih jaja- samljeti
6 kiselih krastavaca - samljeti
1 žlica senfa, 1 žlica vegete
1 vrećica majoneze
bibera po ukusu

Sve zajedno dobro promiješati i ostaviti u hladnjaku neko vrijeme.
Meni je bolja ova pašteta bez dodanog češnjaka, ali to je stvar ukusa.
zunzara is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 23:59   #9
hm, moji roditelji su to nekad znali radit, ali znam da je unutra bilo luka i češnjaka i nije bilo majoneze. ja i seka to nismo htjeli jest upravo zbog lukova, a sad bi i sigurno bilo dobro
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 02:21   #10
Moj stari je isto to znao raditi ali ja u to vrijeme sam glumila majmuna pa mi je sve bilo fuuuj.
Znam da sigurno nije stavljao majonez ali vjerojatno ne ni jajca jer je to moglo dugo stajati.
Old 06.02.2007., 02:40   #11
PAŠTETA OD ČVARAKA

Na ½ kg čvaraka : 2-3 tvrdo kuhana jaja, 3 češnja češnjaka, 1 veća glavica crvenog luka, 5 manjih kiselih krastavaca,soli i papra po ukusu. Sve sitno samljeti, po potrebi i 2x ( multipraktik idealan za paštete!). Po želji dodati senf. Rasporediti u manje staklenke, držati na hladnom mjestu.
annerri is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 10:24   #12
e bit će da su ovo ^^^ moji radili. napravili bi jednu staklenku i onda je to stajalo u frižideru, a frižider je tjedana dana iza smrdio po češnjaku. samo su oni na krupno mljeli, mislim čak na flajšmašinu, al na sitniju šajbu.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 15:15   #13
Quote:
SunceZarko kaže:
Skoči u Mađarsku. Tamo to prodaju na kile, a ima i manjih pakiranja. Odlično je, da ti netko ponudi - ne bi ni slutio da nisu domaći. Oni od toga najviše rade pogačice, ali klopaju i samo tj. na kruhu. Sjećam se da ima dosta češnjaka...
He-he. Apsolutno točno!
Kod nas u dućanima imamo tri vrste paštete od čvaraka: sa češnjakom, sa crvenim lukom ili sa senfom.
Pašteta od čvaraka je jedno od mojih najomiljenijih jela: pogačice od čvaraka + crveno vino ili pašteta od čvaraka (kao namaz na kruh) + ljubičasti luk (blago posoljen).

Nažalost, čvarci su kod nas danas vrlo supi. U današnje vrijeme mađarske svinje nemaju dosta masti (zbog zapadnoeuropskog ukusa). Mrzim europske standarde.
1 kg čvaraka = 18 kg pilećih leđa = 2,3 kg svinjskih kotleta = 10 litara vina (jeftino stolno) - ne mogu vjerovati (tijekom 80-ih godina čvarci su jelo siromaha, danas luksuzna roba)
Zbog toga, čvarke jedem samo kada sam napravim od svinjskog masnog tkiva (četiri-pet puta godišnje).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 15:23   #14
Nažalost, čvarci su kod nas danas vrlo supi. U današnje vrijeme mađarske svinje nemaju dosta masti (zbog zapadnoeuropskog ukusa). Mrzim europske standarde.
1 kg čvaraka = 18 kg pilećih leđa = 2,3 kg svinjskih kotleta = 10 litara vina (jeftino stolno) - ne mogu vjerovati (tijekom 80-ih godina čvarci su jelo siromaha, danas luksuzna roba)

Apsolutno ista situacija i u Zagrebu - raspon cijene čvaraka je od 70-tak kuna na tržnicama do 130 kn u Mercatoru - užas!
Baš sam nedavno bila u Madžarskoj, išla na plac po paprike jer mi ni jedne nisu tako fine kao njihove, i skužila da je plac još skuplji nego naš kad sam preračunala u kune.
zunzara is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 15:35   #15
Quote:
zunzara kaže:
Baš sam nedavno bila u Madžarskoj, išla na plac po paprike jer mi ni jedne nisu tako fine kao njihove, i skužila da je plac još skuplji nego naš kad sam preračunala u kune.
Kod nas na plac idu bogataši, „običan" narod ide u Tesco/Penny Market/CBA/Lidl.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 19:48   #16
Quote:
annerri kaže: Pogledaj post
PAŠTETA OD ČVARAKA

Na ½ kg čvaraka : 2-3 tvrdo kuhana jaja, 3 češnja češnjaka, 1 veća glavica crvenog luka, 5 manjih kiselih krastavaca,soli i papra po ukusu. Sve sitno samljeti, po potrebi i 2x ( multipraktik idealan za paštete!). Po želji dodati senf. Rasporediti u manje staklenke, držati na hladnom mjestu.
ja dodam i feferon ili dva
Old 06.02.2007., 20:31   #17
Quote:
Tinach kaže: Pogledaj post
ja dodam i feferon ili dva
I te kako, tad se sve da dobro zaliti
annerri is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 20:34   #18
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
e bit će da su ovo ^^^ moji radili. napravili bi jednu staklenku i onda je to stajalo u frižideru, a frižider je tjedana dana iza smrdio po češnjaku. samo su oni na krupno mljeli, mislim čak na flajšmašinu, al na sitniju šajbu.
Zaboravili poklopac zavrnuti?
annerri is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 21:47   #19
Quote:
annerri kaže: Pogledaj post
25 dag čvaraka nasjeckati, dodati 25dag brašna, doliti vina po potrebi,
dok ja dodam vina kolike su moje potrebe, to bi bila juha a ne pogačice, koliko je to poprilici?

...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 23:19   #20
Kod nas doma smo samljeli samo čvarke,dodali soli,bibera i vrlo ,vrlo malo češnjaka,a ponekad i bez češnjaka.Nije tak jako, a i za pogačice ili "postružjaču" su mi bolji bez svih dodataka.To smo mazali na kruh,i uz to paradajz ili "kvašeni vugorki"(brzo ukiseljeni krastavci),ili mladi luk.
"Postružjaču" (ne znam zakaj to tak zovemo)napravim od dizanog tijesta,slično kao za pizzu,samo u tijesto dodam kiselog vrhnja,kad se digne razvaljam (krug),stavim u pleh,gore stavim mljevene čvarke, možda malo kosane masti ,pa u pečnicu. finooooo!
kavica133 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:02.