Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2022., 14:51   #9581
Quote:
shimano kaže: Pogledaj post
U ovoj tabeli imas zazore i ulje koja ide na odredjene zazore. Jasno se vidi da sa povecanjem preciznosti obrade, tj sa sto manjim zazorima idu sve redja i redja ulja Prva mera je u incima, da te ne zbuni.
https://postimg.cc/sGFYd9kn
Tablica ništa ne znači, I wonder je okačio tehničke podatke.
Old 24.11.2022., 15:57   #9582
Poenta je da se ovde savetuju ljudi koje ulje da koriste, a oni koji ih savetuju ne znaju od cega zavisi viskoznost ulja, pa mogu da nacine stetu ljudima na motoru.
Mene ne zanima tehnicka specifikacija motora, ja ne radim generalnu pa da mi je vazno da li je zazor 0,02 ili 0,03. Proizvodjac motora zna koji je zazor stavio i na osnovu toga je izdao neke preporuke koje ulje da se koristi.

Sta to konkretno znaci. Primer za neki motor je preporuceno 5w40 ulje, a mogu i 5w20 i 5w30. To je ok. Sta je vazno gledati?
Ova dva krajnja broja, najmanji i najveci 5w40. Ova ulja 5w30 i 5w 20 su unutar 5w40 i ne smeta ni na koji nacin.
Ovaj drugi broj 40, ako se predje nece mnogo uticati na motor, ali iz razloga koje sam pisao bolje je ostati po mogucnosti i u tom opsegu. Ali moze da se stavi w50 ili 60 ali uz povecano trenje i sve drugo sto ide uz to.
Ovaj najmanji broj ne bi trebalo pomicati ka nuli. Npr 0w40. Taj motor nema takve "fine " zazore za tako retko ulje na niskim temperaturama. Taj najnizi broj ne bi smo trebali da stavljamo manjim nego sto kaze proizvodjac. Da se razumemo 99% da motoru nista nece biti ni sa tim uljem jer se proizvodjac uvek obezbedi pa stavi malo gusce ulje nego sto bi u stvarnosti moglo da ide. Ali u kombinaciji retke zamene ulja, cestih kratkih voznji po zimi kada dolazi do silaska malih kolicina goriva u karter, kondezacije i sl, moze da se desi da se to ionako retko ulje jos vise razredi. To moze da dovede do neprijatnih situacija.

I najaci su mi ovi koji ismevaju 0w20 ulja da su vodice, a sami voze 0w40 koji je isto vodica kao i ovo prvo na niskim temperaturama
shimano is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 16:23   #9583
Da nema eko gluposti, te da se pita ljude koji baš stoje iza konstruiranja motora, teško da bi postojala ulja koja drugu brojku imaju ispod 40 (ajd evtl. 30), osim za posebne uvjete upotrebe.

I tu bi bio priči kraj.
Old 24.11.2022., 16:49   #9584
Nekada davno kada su vozena 20w60 ulja, verovatno su sa pojavom , 5w40 pricali isto sto i vi danas, da je to glupost, vodica i sl. Ali vreme ih je demantovalo kao sto ce i vas.
shimano is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 16:53   #9585
To što ti uspoređuješ je na jako niskom nivou znanja.

Nitko tko se iole razumije (ili tada razumio) nije protestirao protiv "multigradnih ulja", a definitivno niti protiv 5w-40.

Znači ne samo da nisi tim što si napisao ništa dokazao, nego je i logički pogrešno.
Old 24.11.2022., 17:02   #9586
A sta je 0w16 i 0w20 monogradno??? O cemu sad lupas. To je isto multigradno ulje. Nego je sve u vasim glavama, gde mislite da znate bolje od najboljih svetskih inzinjera. Uz to jos imate i primere u Rusiji gde su najgori uslovi za explataciju vozila, ti motori sa tim "vodicama" okrenuli vise stoina hiljada km.
shimano is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 17:06   #9587
Quote:
A sta je 0w16 i 0w20 monogradno??? O cemu sad lupas. To je isto multigradno ulje. Nego je sve u vasim glavama, gde mislite da znate bolje od najboljih svetskih inzinjera. Uz to jos imate i primere u Rusiji gde su najgori uslovi za explataciju vozila, ti motori sa tim "vodicama" okrenuli vise stoina hiljada km.

Kada bi ti znao barem s razumijevanjem pročitati šta ti se piše, a onda vjv ne bi ni stavljao 0w-20 i "svecke inžinjere" u istu knjižnicu, a ne rečenicu.
Old 24.11.2022., 17:44   #9588
Da znaju ovi po svetu, kakav se ovde inzinjerski kadar krije...

Pa da se skupite da konstruisete jedan motor od 5000 ccm i 80 ks, i naravno sa monogradnim uljem w30. Pa da ih Bog vidi, a ne oni skupili tamo neke nesposobnjakovice, od kojih svaki formas ovde zna vise.
shimano is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 17:49   #9589
Pa jesi li razmislio o tome da preporuke koje proizvođač daje nisu uvijek takve da pogoduju kupcu?
Recimo, preporuka vožnje na super-niskim okretajima, preporuka nemijenjanja ulja u mjenjačima i servouređajima, zamjena ulja na 30tkm.....i tako, nađe se toga još...Ne kažem da ne treba provjerit tvorničku uputu, ali treba postupat razumno, a ne slijepo vjerovat...
sinisaplatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 18:04   #9590
Quote:
Da znaju ovi po svetu, kakav se ovde inzinjerski kadar krije...

Pa da se skupite da konstruisete jedan motor od 5000 ccm i 80 ks, i naravno sa monogradnim uljem w30. Pa da ih Bog vidi, a ne oni skupili tamo neke nesposobnjakovice, od kojih svaki formas ovde zna vise.
Nope, znaju dobro inžinjeri što i mi, naravno i bolje, ali i znaju što im zeleni totalitarizam propisuje, pa isto tako znaju da moraju raditi gadne kompromise.

A imaju i one, na žalost iznad sebe, što onaniraju na 3c uštede na nekom dijelu.

Mečka je bila avion dok je glavni bio "tehničke struke" odnosno dok nije preuzela budala kojoj je jedini cilj bio što bolja bilanca ili dividenda. Sreća što idiokracije opraštaju i škart proizvode i ubrzane stope amortizacije i astronoske cijene održavanja (povezano s prošlom karakteristikom).

Znam da neki neće razumjeti ni poia napisanog, ali me zabole.

Inžinjeri, kažeš ti...
Old 24.11.2022., 18:06   #9591
Quote:
sinisaplatz kaže: Pogledaj post
Pa jesi li razmislio o tome da preporuke koje proizvođač daje nisu uvijek takve da pogoduju kupcu?
Recimo, preporuka vožnje na super-niskim okretajima, preporuka nemijenjanja ulja u mjenjačima i servouređajima, zamjena ulja na 30tkm.....i tako, nađe se toga još...Ne kažem da ne treba provjerit tvorničku uputu, ali treba postupat razumno, a ne slijepo vjerovat...
Ja prvi slepo ne verujem i ne radim sve sto oni kazu. Redom, ne menjam brzine kada kaze pokazivac, nekada moze nekada ne, imamo valjda za toliko osecaj.
Izmena ulja, ja menjam od zavisnosi od prosecne brzine od 6 do 8000 km. Sam sam menjao na 70 000 km ulje u menjacu itd.

Medjutim i da vozis po njihovim preporukama o zameni na 30 000 km, izdrazce svaki taj motor bar 250 000 km. Ako nam je prosecna kilometraza oko 10 000 km godisnje, to ispada vise od 20 godina. Malo li je?

Glavna stvar je druga. Da se prica da ta ulja ne valjaju. Pricaju na osnovu cega.? Ja im dajem primere na hiljade uradjenih labaratorijskih analiza ulja, gde se vidi da li i kada aditivi vise ne rade posao, i vidi se koliko ima cestica ma kojeg metala u ulju. I sve te analize pokazuju vrhunska svojstva sto se tice habanja i aditiva i motora. Pa sta treba vise.

Onda ima gomila primera u najsurovioj Ruskoj klimi da su ti motrori okrenuli ogromne kilometraze. Pa sta bi vi vise hteli????
shimano is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 19:16   #9592
Quote:
I najaci su mi ovi koji ismevaju 0w20 ulja da su vodice, a sami voze 0w40 koji je isto vodica kao i ovo prvo na niskim temperaturama

Drži se ti propagande
E30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 21:07   #9593
razmisljam nesto glede ovih motora s vodicama umjesto ulja.
takva ulja se cesto koriste kod hibrida, vjerojatno zbog cestog rada s hladnim motorom.
do sada sam mislio da je tim istim hibridima ogranicena najveca brzina jer imaju velike gubitke pri velikim brzinama zbog velikog udjela dvostruke konverzije snage (i MG1 i MG2 su opterećeni).
sad si razmisljam da je to mozda zbog vodice umjesto ulja.
jel ima snaznih motora s vodicama koji idu 250kmh?
ne pitam za stedljive, njih znam da ima.
pitam jel ima snaznih?
nije bitno jel hibrid ili ne.
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 21:10   #9594
Nema.

A Šimanu stvarno nije trebala ona izjava o 0W-20 i 0W-40.
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 21:34   #9595
Bice da me nisi razumeo. Ova dva ulja koja si spomenuo, imaju bazno ulje, istog-niskog viskoziteta. Testovi za prvi broj koji kod oba ulja iznosi 0, se testira na temperaturama od -10 i drugi test na -40. Tecljivost oba ulja na tim temperaturama je ista. Ovo ulje koje znam da ti inace volis, postaje gusce zagrevanjem motora, zahvaljujuci paketima adetiva ili posebnim modifikatorima viskoznosti. Kada se meri to ulje w40 ono je naravno gusce od ovog od w20 na zagrejanom motoru.
Medjutim svako ulje koje ima veliku razliku od najmanjeg do najveceg broja, je sklono brzem propadanju. Uvek ce za istu kilometrazu vise propasti 0w40 nego 0w20. Da moze najduze bi trajalo monogradno ulje iz razloga sto ima najmanje aditiva, tj nema ih, pa samim tim i najmanje ima sta da propadne.
shimano is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 22:06   #9596
Nemoraš mi objašnjavat, tresnuo si morsku glupost i gotovo. Jer čak 20W-50 ulja NA NEKOJ TEMPERATURI imaju viskozitet 0W-20 NA NEKOJ DRUGOJ TEMPERATURI.

Dakle u istom motoru će 0W-20 i 20W-50 bit ISTA po pitanju podmazivanja .. ono što NEĆE bit isto je temperatura na kojoj će se to dogoditi.

Kako ova slika kaže - apsolutno isti vrag SAE 10 na 15°C i SAE 50 na 60°C

Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 22:14   #9597
Quote:
koje od ova dva ulja je vodica kad je motor zagrijan?

i kojem se ti to motoru diviš, a da ima 0w16 ili 0w20. jel to neka dobra mašina? ili ekonomična..
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 22:18   #9598
Ne pricam o temperaturama kada motor radi i pocne da se zagreva ulje. Nego da su obe vrste ulja koje pocinju sa 0, isto retka prilikom paljena auta. Tj kako ti kazes, oba ulja su vodice.
shimano is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 22:25   #9599
nisi mi odgovorio:

Quote:
gadze kaže: Pogledaj post
i kojem se ti to motoru diviš, a da ima 0w16 ili 0w20. jel to neka dobra mašina?..
a i imam pitanje jel motor napravljen da najbolje od sebe daje kad radi na hladno ili na toplo?
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 22:34   #9600
Quote:
gadze kaže: Pogledaj post
nisi mi odgovorio:

a i imam pitanje jel motor napravljen da najbolje od sebe daje kad radi na hladno ili na toplo?
Divim se svakome ko ume da napravi motor sa tako malim zazorima a da ne dodje do dodira radilice i lezaja. Pre su namerno pravili "labave" motore da bi visak ulja kompezovao vibracije i deformacije pri visokim obrtajima, pa se opet desavale havarije. Pa se onda namerno rade cak i danas meksi lezajevi da ako i dodje do nekog dodira prezive trku, ovo pisem za trkacka kola. Sada su uspeli da sa minimalnim zazorima osiguraju siguran i stabilan rad motora.

Za drugo pitanje, nije stvar kada motor daje najbolje od sebe, nego je ono pisano na temu da se najvise haba kada je hladan a ima ulje koja pocinju sa 0.
shimano is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:57.