Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Kupovanje na internetu

Kupovanje na internetu Shopping iz fotelje

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2022., 16:16   #1701
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Kako može naplatit carinsko zastupanje za robu oslobođenu carine? To je kao da ti naplate naknadu za uporabu javnih cesta kad kupuješ fotelju.
Što je oslobođeno carine i kakve veze ima čak i ako je. Roba mora proć carinu, bez obzira da li je carinska stopa 0% ili veća. FedEx tebe zastupa da ne moraš ti osobno ići na carinu i to naplaćuju po svom cjeniku. PDV (25%) plaćaš bez obzira da li je roba oslobođena carine ili ne. Ljudi ovdje često miješaju carinu i PDV, kruške i jabuke. Zastupanje + PDV plaćaš u svakom slučaju. Cijena zastupanja ovisi od jednih do drugih, PDV je svugdje isti (25%). Nije to ništa novo, oduvijek je tako. Ne kužim što ti nije jasno.

Probat ću nacrtat...

Ukratko, što se plaća kod naručivanja online...

Suma predmeta
Shipping
PDV
Carina
Carinsko zastupanje

Suma predmeta je jasna.

Shipping je jasan.

PDV se računa na zbroj sume predmeta i shippinga. Može se platiti unaprijed (IOSS) zajedno s narudžbom i shippingom ili kasnije (bez IOSS-a), kad paket uđe u odredišnu državu, kod carinskog zastupanja. Ako je PDV plaćen ranije onda to treba dokazati dostavnoj sližbi slanjem računa na kojem se vidi da je unaprijed plaćen kako ti nebi PDV naplatili još jednom.

Postoji i DDP (Delivered Duty Paid) opcija kod koje platiš PDV unaprijed, a dostavna služba te uopće ne traži ni punomoć ni ništa jer sve je unaprijed plaćeno.

Carina se plaća ako na te predmete postoji carinska stopa. Ako je carinska stopa 0% onda se carina ne plaća (ali i dalje se plaća sve ostalo).

Carinsko zastupanje naplaćuju dostavne službe kako bi te zastupale kod carinskog postupka. Cijena ovisi od jednih do drugih i kreće se od 18 do stotinjak kuna (bilo i do 250 kn nedavno). HP (Hrvatska Pošta) sa svojih 18.50 kn ti je najjeftinija. Zato treba pazit preko koga ide dostava prije naručivanja da si nepotrebno ne nabiješ troškove.
discoHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 17:09   #1702
Quote:
discoHR kaže: Pogledaj post
Što je oslobođeno carine i kakve veze ima čak i ako je. Roba mora proć carinu, bez obzira da li je carinska stopa 0% ili veća. FedEx tebe zastupa da ne moraš ti osobno ići na carinu i to naplaćuju po svom cjeniku. PDV (25%) plaćaš bez obzira da li je roba oslobođena carine ili ne. Ljudi ovdje često miješaju carinu i PDV, kruške i jabuke. Zastupanje + PDV plaćaš u svakom slučaju. Cijena zastupanja ovisi od jednih do drugih, PDV je svugdje isti (25%). Nije to ništa novo, oduvijek je tako. Ne kužim što ti nije jasno.

Probat ću nacrtat...

Ukratko, što se plaća kod naručivanja online...

Suma predmeta
Shipping
PDV
Carina
Carinsko zastupanje

Suma predmeta je jasna.

Shipping je jasan.

PDV se računa na zbroj sume predmeta i shippinga. Može se platiti unaprijed (IOSS) zajedno s narudžbom i shippingom ili kasnije (bez IOSS-a), kad paket uđe u odredišnu državu, kod carinskog zastupanja. Ako je PDV plaćen ranije onda to treba dokazati dostavnoj sližbi slanjem računa na kojem se vidi da je unaprijed plaćen kako ti nebi PDV naplatili još jednom.

Postoji i DDP (Delivered Duty Paid) opcija kod koje platiš PDV unaprijed, a dostavna služba te uopće ne traži ni punomoć ni ništa jer sve je unaprijed plaćeno.

Carina se plaća ako na te predmete postoji carinska stopa. Ako je carinska stopa 0% onda se carina ne plaća (ali i dalje se plaća sve ostalo).

Carinsko zastupanje naplaćuju dostavne službe kako bi te zastupale kod carinskog postupka. Cijena ovisi od jednih do drugih i kreće se od 18 do stotinjak kuna (bilo i do 250 kn nedavno). HP (Hrvatska Pošta) sa svojih 18.50 kn ti je najjeftinija. Zato treba pazit preko koga ide dostava prije naručivanja da si nepotrebno ne nabiješ troškove.
PDV odnosno VAT sam platio na ebayu. Roba vrijednosti do 150 Eur je oslobođena plaćanja carine i pošto je PDV plaćen FedEx (free international shipping) trebao je robu dostavit meni.

Nije mi jasno zašto carina obavijest o prispijeću pošiljke nije uputila meni, jer na mene je pošiljka adresirana, već je uputila posredniku. U stvari jasno mi je i baš u tome je problem.

Posrednik je tražio punomoć za zastupanje, ako ne dostavim dokumente u roku 5 dana vraća robu pošiljatelju. Tako sam ostavljen bez izbora jer nije navedeno kako robu mogu podići sam ako ne želim zastupnika.

Nije mi jasno kako je moguće da je ozakonjen takav kriminal. Prije par godina dobio sam obavijest od carinske uprave, otišao u Branimirovu, platio carinu i podigao robu. Od kuda odjednom monopol nekih firmi koje me lihvare bez mogućnost da osobno podignem robu.

Pošto znam da je taj kriminal u Hrvatskoj ozakonjen upozorit ću na to Fedex international.

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 17:14   #1703
In Time (zastupnik FedEx-a) ima vlastito carinsko skladište. Roba se ne šalje na carinu, nego carinik dolazi k njima. Svu papirologiju i formalnosti oni obavljaju, carinik samo ovjerava.
Mislim da imaš pravo izabrati i drugog zastupnika umjesto njih, ali to bi te sigurno koštalo puno skuplje.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 17:38   #1704
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
In Time (zastupnik FedEx-a) ima vlastito carinsko skladište. Roba se ne šalje na carinu, nego carinik dolazi k njima. Svu papirologiju i formalnosti oni obavljaju, carinik samo ovjerava.
Mislim da imaš pravo izabrati i drugog zastupnika umjesto njih, ali to bi te sigurno koštalo puno skuplje.
Nije mi ponuđen nikakav izbor. Oni bi trebali poznavat propise, da je roba do vrijednosti od 150 eura oslobođena carine, ta kad provjere vrijednost robe, carinsko zastupanje nije potrebno. A naplatili su ga. VAT sam platio na ebayu i poslao ioss broj. Trebali su naplatit samo provjeru vrijednosti robe a ne carinsko zastupanje. Netko bi na ovo trebao reagirat. Upozorit ću na to Fedex international i naše institucije. I ebay sellera da ponudi alternativni shipping.

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 17:52   #1705
Ček malo, ti si platio PDV unaprijed (IOSS), poslao im dokaz da si ga platio i oni su ti svejedno naplatili carinsko zastupanje? E to nije u redu. Meni je nedavno UPS-om Amazon DE poslao item iz Amazon UK. UPS me tražio punomoć, ispunio sam i poslao im zajedno s računom na kojem se vidi da sam PDV već platio. Ništa mi nisu zaračunali, ni carinsko zastupanje ni išta drugo. Tako je i FedEx trebao napravit. I s AliExpressa IOSS kad ide preko Overseas Expressa, ništa mi ne naplaćuju. Jedino HP dere na IOSS-u.
discoHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 17:54   #1706
Da, ni ja nisam skužio da je IOSS, mislio sam da je redoviti uvoz.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 19:06   #1707
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Da, ni ja nisam skužio da je IOSS, mislio sam da je redoviti uvoz.
možda sad i oni zloupotrebljavaju ova "nova" pravila...
nema izmjene deklaracije, ako u deklaraciji nema ioss broja
Gargamell is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 19:16   #1708
S time da mislim da su oni slobodni formirati cjenik kako ih volja.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:25.