Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2022., 00:04   #141
Nisam ocekivao "vilu i 5 kuhinja", sada pretjerujes, ali trenutno nisam spreman ni za rupu u nekom napucenom gradu. Nasi ljudi ali i ljudi opcenito su navikli na mantre "zivot je borba" i slicno, pridavajuci razvoj situacije raznim sudbinama ili počecima u kojima bas mora bit sve tesko, ti si ocito pao pod taj utjecaj i to je ok. Ja pod tim uvjetima ne bi izdrzao niti 7 dana. Vjerojatno ti nije bilo doma dobro, bilo ti je grozno, pa si pristao na takvo sta. U zivotu se ne moze sve svoditi na financijsku situaciju. Ako zelis poztiivno nesto naspram Njemacke evo par stvari vitalnih za zivot: pitka ukusna voda, kvalitetnija gastronomija, veca sloboda na internetu, manji robotizam i striktnost.
Masu ljudi koje poznam iz svog kraja su otisli tamo npr raditi a mogli su isto raditi u Hrvatskoj. Nisu napredovali u nijednom smislu, niti s jezikom, niti upoznavanjem s drugim ljudima i kulturama, niti s poslom..a protezala se ta fora da se "napreduje s vremenom", ostanes zaglavljen u toj nekoj ucmalosti na koju se naviknes.

Sve ovo je moje subjektivan dojam a ja sam i kratko bio tamo i nije mi bio prioritet naci sada i odmah posao.

Znam samo da ja imam neke top prioritete koji su nekima na zadnjoj rupi na svirali, i obrnuto. To je valjda OK jer nismo svi jednaki.
Old 11.06.2022., 06:26   #142
Quote:
mentalny kaže: Pogledaj post
Nisam ocekivao "vilu i 5 kuhinja", sada pretjerujes, ali trenutno nisam spreman ni za rupu u nekom napucenom gradu. Nasi ljudi ali i ljudi opcenito su navikli na mantre "zivot je borba" i slicno, pridavajuci razvoj situacije raznim sudbinama ili počecima u kojima bas mora bit sve tesko, ti si ocito pao pod taj utjecaj i to je ok. Ja pod tim uvjetima ne bi izdrzao niti 7 dana. Vjerojatno ti nije bilo doma dobro, bilo ti je grozno, pa si pristao na takvo sta. U zivotu se ne moze sve svoditi na financijsku situaciju. Ako zelis poztiivno nesto naspram Njemacke evo par stvari vitalnih za zivot: pitka ukusna voda, kvalitetnija gastronomija, veca sloboda na internetu, manji robotizam i striktnost.
Masu ljudi koje poznam iz svog kraja su otisli tamo npr raditi a mogli su isto raditi u Hrvatskoj. Nisu napredovali u nijednom smislu, niti s jezikom, niti upoznavanjem s drugim ljudima i kulturama, niti s poslom..a protezala se ta fora da se "napreduje s vremenom", ostanes zaglavljen u toj nekoj ucmalosti na koju se naviknes.

Sve ovo je moje subjektivan dojam a ja sam i kratko bio tamo i nije mi bio prioritet naci sada i odmah posao.

Znam samo da ja imam neke top prioritete koji su nekima na zadnjoj rupi na svirali, i obrnuto. To je valjda OK jer nismo svi jednaki.
Sve ima svoju cijenu – ostanak u Hrvatskoj, ali i život u izrazito stresnim uvjetima. Nije sve za svakoga. Vidio si i odlučio koja je cijena skuplja i poštujem.

Selio sam se koji puta ovdje u Americi i nikada ne bih nigdje išao na blef i bez zagarantiranog radnog mjesta, a i onda s minimalno 3 mjeseca životnih troškova. Puno značajniji iznos u Hrvatskoj, pogotovo ako se seli u skuplju zemlju, ali na blef nikako ne preporučam.
MechaLiver is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2022., 06:39   #143
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
iskreno, čak me niš ovog društvenog ne ferma previše, al kaj je vruće, za popizdit nemreš se maknut poslije 11 do 18 navečer, sve curi s tebe

al neeeee, najčišće more, najljepša klima i cijeli diplomski rad veličanja države

danas je bilo 8 ujutro tu kod mene, al vele mi doma, super 30 c, ma jebote kak je super kad klima radi cijelo vrijeme sam da bi mogel zaspat navečer
Nakon SAD-a, Hrvatska klima (kontinentalna) u ljeto je meni kao Havaji. Velik dio SAD-a je vlažna suptropska klima s visokom vlagom, stalno iznad 80%. U Hrvatskoj nevjerojatno nešto, izađeš na sunce, a znoj se isparava i ne ostaje ljepljiv na koži. Čak te hladi!
MechaLiver is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2022., 13:24   #144
Quote:

Pa da mi je bilo dobro nebi nikad niti otisao, kao i 90% hrvata, ostao bi u hrvatskoj... i njemacku bi dolazio turisticki, kao sto si ti dosao.

Quote:
Pitaj ih zasto nisu napredovali? Zasto nisu naucili jezik? Kulturu? Bas me zanima razlog.
Raphael Adolini is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2022., 21:40   #145
Quote:
Bila je njemacka firma u njemackoj, ja sam prvo volontirao mjesec dana da bi spontano poceo s tim poslom gdje sam bio zavaljan s opisom posla. Vidio sam lifestyle ljudi, hranu koju jedu, kako zive, sve gore od goreg odnosno nesto sto se ni u kojem slucaju ne uklapa u moj svjetonazore. Posto nisam bio u mogućnosti da dobijem odmah svoj nekakav kutak di cu eksueli moci i spremiti nesto za jelo.. predvidio sam dugoročno da bi se to pretvorilo u katastrofu. Skuzio sam npr da 70 posto ljudi hrana nije bitna uopce. Dovoljno je vidit ljude oko sebe koji secu ulicom...

Smatram da ovo kratko vremena sto sam bio vani, i to je dosta subjektivno, da mi u Hrvatskoj imamo i pozitivnih dosta stvari.
Zalosno je to sto vecina mladih ljudi u Hrvatskoj nema niti mogucnost biti samostalno, pa cak ni tako da zivi s 4-5 ljudi u nekoj rupi, nego zive pod roditeljskim krovom do 60-e, a onda tek sami cisto jer su im roditelji umrli.

Od toga je bolje zivjeti u nekoj rupi za pocetak, a pogotovo poslije kad nades bolje.. Tebi je ocito bolja situacija u Hrvatskoj, ali vecini nije.

Quote:
Sad si usao u srz svega - mentalitet. To je najveci problem u Hrvatskoj, ti ljudi ako su zdravi i sposobni bi apsolutno mogli napredovati u normalnoj zemlji, u poslovnom, jezicnom i svakom smislu. Ali nisu zbog jednog jedinog razloga - mentaliteta. Nemaju nikoga kriviti osim sebe.

Takvi ce onda tvrdit da nije u inozemstvu bolje, ovo ono, a nisu prstom makli da im bude bolje osim sto su otisli u inozemstvo. Pa nece ti nitko nista servirat na srebrnom pladnju
Old 13.06.2022., 20:51   #146
Quote:
Bila je njemacka firma u njemackoj, ja sam prvo volontirao mjesec dana da bi spontano poceo s tim poslom gdje sam bio zavaljan s opisom posla. Vidio sam lifestyle ljudi, hranu koju jedu, kako zive, sve gore od goreg odnosno nesto sto se ni u kojem slucaju ne uklapa u moj svjetonazore. Posto nisam bio u mogućnosti da dobijem odmah svoj nekakav kutak di cu eksueli moci i spremiti nesto za jelo.. predvidio sam dugoročno da bi se to pretvorilo u katastrofu. Skuzio sam npr da 70 posto ljudi hrana nije bitna uopce. Dovoljno je vidit ljude oko sebe koji secu ulicom...

Smatram da ovo kratko vremena sto sam bio vani, i to je dosta subjektivno, da mi u Hrvatskoj imamo i pozitivnih dosta stvari.
a nista ubuduce trazi uvjete koje zelis, ako oni procijene da im toliko vrijedis sigurno ces ih i dobiti, vidio vise primjera oko sebe di su im svi relokacijski troskovi placeni bili, uz mjesec dana placenog smjestaja za pocetak

super, ako si zakljucio da ti je bolje u hr, spoznao si nesto i nemas za cime onda zaliti, uzivaj u hr

a cuj zasto neki su stali, ocito im to odgovara, jer da ne odgovara valjda bi mjenjali nesto
Old 13.06.2022., 22:05   #147
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
a nista ubuduce trazi uvjete koje zelis, ako oni procijene da im toliko vrijedis sigurno ces ih i dobiti, vidio vise primjera oko sebe di su im svi relokacijski troskovi placeni bili, uz mjesec dana placenog smjestaja za pocetak

super, ako si zakljucio da ti je bolje u hr, spoznao si nesto i nemas za cime onda zaliti, uzivaj u hr

a cuj zasto neki su stali, ocito im to odgovara, jer da ne odgovara valjda bi mjenjali nesto
ovo sam ja dobio + pomoć HR-a u potrazi za stanom.
notneven is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2022., 22:25   #148
svakome po zaslugama

ja sam dobio spavanje na podu u garsonjeru s jos 6 osoba ( neke na krevetu, neke na kaucu a neki i na podu samnom) kad sam dosao u Kanadu, i bilo mi je odlicno, super ekipa je bila te ne bih to za nista mjenjao

covjek koji je vlasnik stana koji me i pozvao da dodem ljudina koji je eto na kraju i kum na svadbi mi bio

dok evo zena dosla ko ti, firma sve platila, i karte za macke ( 2000$) i smjestaj za prvih mj dana prvi put kad je dosla u kanadu

pa put za oboje i macke u uk natrag, te opet jos jednom kad smo se odlucili vratiti u kanadu s time da su tada nam dali i love za dostave + pripremili stvari za macke u apartmanu jer smo morali prolaziti 2 tjedna izolacije

i tako za koliko sam primjetio sve u njenoj firmi koji su dosli izvan Kanade + odvjetnika za rjesavanie papira
Old 14.06.2022., 10:34   #149
Quote:

U Ameriku i Kanadu emigriraju ljudi iz cijelog svijeta. Nekad sam mislio da je zrtva i u pocetku los zivot rezerviran samo za imigrante iz siromasnih zemalja ali tamo ima i konobara, kuhara i sljakera iz Nizozemske, Svedske, Njemacke dakle ljudi cije su maticne zemlje u takvom stanju da se cudis sto ti ljudi rade tamo i zasto su uopce otisli? Prica je otprilike jednaka kao i od ovih sto su dosli iz vukojebina. Zele bolji zivot i zele se okusati u novom okruzenju. I mnogi uspiju. Zapravo vecina uspije i napreduje.
Iako dolaze iz bogate zemlje nije im problem zasukati rukave i u govna ako treba od sumraka do zore. Ali jbg to je protestantski odgoj gdje je odnos prema radu nesto sasvim drugacije od Balkana, arapskih zemalja i ostalih orijentalnih vukojebina koji su vukojebine prvenstveno radi takvog nikakvog mentaliteta.
Svima je u pocetku tesko ali tu vidis koliko vrijedis, koliko si sposoban i koliko zapravo mozes stvoriti vlastitim rukama i glavom. U tim zemljama manje vise svi su krenuli od nule i probili se kroz zivot.
T-3000 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2022., 15:04   #150
Quote:
shadowgirl kaže: Pogledaj post
Sad si usao u srz svega - mentalitet. To je najveci problem u Hrvatskoj, ti ljudi ako su zdravi i sposobni bi apsolutno mogli napredovati u normalnoj zemlji, u poslovnom, jezicnom i svakom smislu. Ali nisu zbog jednog jedinog razloga - mentaliteta. Nemaju nikoga kriviti osim sebe.

Takvi ce onda tvrdit da nije u inozemstvu bolje, ovo ono, a nisu prstom makli da im bude bolje osim sto su otisli u inozemstvo. Pa nece ti nitko nista servirat na srebrnom pladnju
treba ih vidjeti koliko njih je savladalo domicilni jezik vise od a1/a2 razine.

ja recimo ne mogu zamisliti nekog iz hrvatske da cita Algemeine Zeitung ili sl., a u francuskoj neki Figaro
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2022., 16:46   #151
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
treba ih vidjeti koliko njih je savladalo domicilni jezik vise od a1/a2 razine.

ja recimo ne mogu zamisliti nekog iz hrvatske da cita Algemeine Zeitung ili sl., a u francuskoj neki Figaro
FAZ i GA su super za učenje njemačkog
notneven is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2022., 17:26   #152
Quote:
Ako zelis poztiivno nesto naspram Njemacke evo par stvari vitalnih za zivot: pitka ukusna voda, kvalitetnija gastronomija, veca sloboda na internetu, manji robotizam i striktnost.
Pitka ukusna voda u Hr? Pa vecina hrvatskih gradova muku muci sa kvalitetom vode, a da ne pricamo o tome da se donedavno nije ulagalo u postrojenja za filtraciju, a kamoli u vodovodnu mrezu i da je velik dio mreze i postrojenja prastar. Tek sa ulaskom u EU se pocelo ulagati u to i to preko fondova. Cak smo i nacionalne parkove uspjeli zagaditi govnima, a kamoli ne nesto drugo.

Da ne pricamo o tome kako su divlje deponije puno cesca pojava u Hr nego u De i da to sve na kraju zavrsava u vodi i tlu.

De ima daleko bolje i modernije filtere i bolje odrzavanu vodovodnu mrezu kao i daleko stroze ekoloske standarde kako zakonski tako i u praksi. Znaci ekologija je definitivno na strani De.

Oko gastronomije nema dvojbe, sto Hr ponajprije moze zahvaliti svom polozaju i klimi, tj. velikom mijesanju raznih kulturnih sfera. Sa cenzurom se isto slazem.

Medjutim namirnice u supermarketima i opcenito roba je vecinom kvalitetnija za De trziste. U Hr bolje prolazis ukoliko imas neku poveznicu na selu pa mozes vrlo povoljno kupiti provjerene domace proizvode. Medjutim ako kupujes iskljucivo po supermarketima proci ces losije.

Naravno mozes i u De kupiti provjereno domace samo isto ces platiti nekoliko puta skuplje nego najpovoljniji (ne nuzno jeftiniji) proizvod. Eto mi uzimamo mlijeko, jogurt, jaja i sir nekad od domaceg proizvodjaca koji nam svaki tjedan isto dostavi na vrata. (Mlijeko - 1,6, Jogurt (0,5) - 1,7, Jaja (pakovanje 10 kom) - 3)

Mentaliteti ovise jako o regiji, gradu, kao i u Hr. Slazem se da generalno ima vise striktnih legalista koji nemaju nikakvog osjecaja za pragmatizam (iako je De nekad bila poznata po tome) nego u Hr, ali se ne slazem oko toga da je to opravdana stereotipizacija.

Ali isto tako u Hr imas vise anarhista koji voze 150 km/h sa 3> promila i imaju joker zovi kada naprave neko sranje.

Medjutim obje karakteristike mogu biti i pozitivne i negativne zavisno o situaciji.
bistabil is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2022., 16:02   #153
Quote:
T-3000 kaže: Pogledaj post
U Ameriku i Kanadu emigriraju ljudi iz cijelog svijeta. Nekad sam mislio da je zrtva i u pocetku los zivot rezerviran samo za imigrante iz siromasnih zemalja ali tamo ima i konobara, kuhara i sljakera iz Nizozemske, Svedske, Njemacke dakle ljudi cije su maticne zemlje u takvom stanju da se cudis sto ti ljudi rade tamo i zasto su uopce otisli? Prica je otprilike jednaka kao i od ovih sto su dosli iz vukojebina. Zele bolji zivot i zele se okusati u novom okruzenju. I mnogi uspiju. Zapravo vecina uspije i napreduje.
Iako dolaze iz bogate zemlje nije im problem zasukati rukave i u govna ako treba od sumraka do zore. Ali jbg to je protestantski odgoj gdje je odnos prema radu nesto sasvim drugacije od Balkana, arapskih zemalja i ostalih orijentalnih vukojebina koji su vukojebine prvenstveno radi takvog nikakvog mentaliteta.
Svima je u pocetku tesko ali tu vidis koliko vrijedis, koliko si sposoban i koliko zapravo mozes stvoriti vlastitim rukama i glavom. U tim zemljama manje vise svi su krenuli od nule i probili se kroz zivot.
Protestantski odgoj prema radu

Nije protestanski odgoj prema radu nista napredniji ili bolji od katolickog. Stovise, mislim da balkanci ili istocno europljani rade zapravo vise i bolje nego jedan zapadnjak.

Ono gdje se nacelno vise vidi utjecaj protestantizma po meni je na cijelo drustvo i drzavu koje su donekle pravednije i ispravnije, pa time i puno lakse ostvariti neke individualne ciljeve, jer im je jedini "autoritet" Biblija, a katolicima papa, pa sta kaze i dogovori papa tako i je. Zato katolicke drzave i jesu kakve jesu.
To je zapravo dosta duboka tema, ali generalno katolicizam nekako vise uci ljude da budu skromni i da slijede, a protestantizam daje vise slobode i vise dozvoljava propitivanje(jer nema centralnog autoriteta). Mislim da povijest, a i sadasnjost daju i jasan primjer izmedju to dvoje.

A to o losem zivotu bi se isto dalo, jer mi se cini da su to vise neke socijalne dogme nego fokusiranje na ono bitno i sto stvarno cini covjeka sretnim. Jer kad pogledam u proslost samo po sebi, najbolje mi je bilo kad sam imao najmanje(a generalno djeca i djetinstvo to samo potvrduju). Ljudi to shvate kasno ili nikada ni ne shvate jer su opcinjeni/indoktrinirani materijalizmom i konzumerizmom sto nije tesko jer smo tako bombardirani od malena i kroz cijeli zivot. Pogotovo je tako u tim katolickim zemljama, nije samo Hrvatska takva nego i Meksiko i Filipini isto.

Mislim da se u tome zapravo i krije razlog zasto se dosta nasih ljudi vraca ili zeli vratiti u Hr, jer kad ovdje ostvare sve materijalno shvate da je to bio mit i da ipak nije u soldima sve. Samo je problem kod takvih sto idu iz krajnosti u krajnost, umjesto da stanu i zapitaju se u cemu je problem i potencijalno nadju nacin da izvuku maksimum od onoga sto imaju gdje god bili. Jer mislim da mogu zivjeti i na zapadu sasvim ispunjeno i sretno kao i u Hr ili odakle su vec, ako to hoce.
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2022., 16:23   #154
Quote:
Stovise, mislim da balkanci ili istocno europljani rade zapravo vise i bolje nego jedan zapadnjak.
Krivo misliš. Dapače, najviše me zajebao Hrvat koji mi je montirao kuhinju tu u Njemačkoj.

Quote:
jer im je jedini "autoritet" Biblija, a katolicima papa, pa sta kaze i dogovori papa tako i je.
Naši misle da su veći katolici od pape, pogotovo kad papa kaže da homoseksualnost i nije tako strašna.

Quote:
jer kad ovdje ostvare sve materijalno shvate da je to bio mit i da ipak nije u soldima sve
Jedini koje znam da se žele vratiti su oni koji nisu uspjeli jer ipak nisu tako veliki radnici kako su mislili/tvrdili. Stric je otišao u Njemačku nakon osnovne škole, sad ima 70 i ne pada mu na pamet vraćati se u Hrvatsku. Ista stvar i s frendovima mojih godina (25-40). Doslovno nikome ne pada na pamet vraćati se u sljedećih 15-20 godina.
notneven is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2022., 22:50   #155
Quote:
Krivo misliš. Dapače, najviše me zajebao Hrvat koji mi je montirao kuhinju tu u Njemačkoj.
Pa ne mozes na temelju jednog iskustva generalizirat citav narod. Zajebat ce te svatko ako mu das priliku, netko vise netko manje, negdje vise negdje manje.
Ovo mi zvuci ko jedan moj poznanik koji kaze da ga je zajebao nas covjek i da nase ljude treba izbjegavat jer mu nije dosao napravit nesto za sto je taj covjek specijaliziran. Posao je dogovoren onakon verbalno na cesti s covjekom kojeg je slucajno sreo.
Probaj sa kanadjaninom ili u tvom slucaju s njemcem ugovarat neki posao verbalno u obliku, aj mi dodji "ofarbat ovo" ili mi "popravi ono", mos mislit. Posao je posao, lova je lova, a prijateljstvo je prijateljstvo, treba (znati) odvojiti jedno od drugoga, a ne se oslanjati na vjeru ili verbalne dogovore. I to je ono sto nas razlikuje.
Iako ja to donekle razumijem, nekad mi idu na zivce kad mi treba okvirna cijena necega onako iz glave, a oni ti postavljaju milijun pitanja i onda ti salju cijeli "quote" sa svime, sad pod zadnje i doma dolaze nemos ih se rijesit. Vecini je to normalno i super, a meni se ne da jer obicno znam sta trazim i sta me zanima i ne da mi gubiti vrijeme na prodavanje magle

Quote:
Naši misle da su veći katolici od pape, pogotovo kad papa kaže da homoseksualnost i nije tako strašna.
Ljudi misle da je protestantizam pro gay, odi u neko americko, kanadsko, a vjerojatno i u njemacko selo glumi pedera pa vidi sta ljudi kazu. Ljudi generalno svugdje misle da je to vise devijacija nego normalna pojava. Negdje su glasniji, negdje tisi, a negdje jednostavno dobro utrenirani da podrzavaju jer je fora ili cool.

Quote:
Jedini koje znam da se žele vratiti su oni koji nisu uspjeli jer ipak nisu tako veliki radnici kako su mislili/tvrdili. Stric je otišao u Njemačku nakon osnovne škole, sad ima 70 i ne pada mu na pamet vraćati se u Hrvatsku. Ista stvar i s frendovima mojih godina (25-40). Doslovno nikome ne pada na pamet vraćati se u sljedećih 15-20 godina.
Ovdje koliko je meni poznato je bilo dosta nasih koji su se vratili ili se zele vratiti. Donekle ih razumijem jer je daljina i skupo je ici vamo-tamo, ali kad vidim da ljudi placu i zale za Hrvatskom u Njemackoj ili Austriji, a do tamo mogu otputovat za 20eur i par sati, treba ih ispljuskati.
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2022., 23:12   #156
Englez, škot, indijac i australac su me selili iz jednog stana u drugi i pomagali slozit sve iz Ikee, besplatno jer smo prijatelji i kolege. Indijci i Kinezi su jedno 200x motiviraniji učenici i radnici od nas. Taj mit da su Hrvati ubermenš radnici je jednostavno pogrešan. Čast iznimkama.
notneven is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2022., 00:03   #157
Što mi ne fali iz Hrvatske je naš pristup small talku. U Hrvatskoj za to svatko ima spremljen repertoar kukanja i prigovaranja o svakakvim problemima.

A što se radne kulture tiče, religija tu nije faktor. Bavarci i Austrijanci katolici nisu usporedivi s Hrvatima, niti su Hrvati po ičemu usporedivi s latinoamerikancima, koji također imaju svoje specifične kulture.

Na spektru između zapadnog individualizma i istočnog kolektivizma smo negdje na pola puta, i jedno i drugo, zato nas se svačije drukčije ponašanje ili izgled tiče i o njemu imamo mišljenje. Isto tako su neke kulture sklonije konformizmu (Japan, recimo), pa i mi. Zato ne podnosimo različitost, pogotovo ako nam se čini napadna. To također znači da smo spremniji u inozemstvu odbaciti svoju kulturu, ali samo onoliko koliko smo je svjesni.
MechaLiver is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2022., 07:41   #158
Budućnost izvan Hrvatske

Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
Ljudi misle da je protestantizam pro gay, odi u neko americko, kanadsko, a vjerojatno i u njemacko selo glumi pedera pa vidi sta ljudi kazu. Ljudi generalno svugdje misle da je to vise devijacija nego normalna pojava. Negdje su glasniji, negdje tisi, a negdje jednostavno dobro utrenirani da podrzavaju jer je fora ili cool.

Za USA nemam pojma, ali za Kanadu i Njemačku tvrditi da smatraju da je homoseksualnost devijacija je retardluk.
Koliko živiš vani, a još uvijek Balkan vrišti iz tebe.

Quote:
notneven kaže: Pogledaj post

Ja znam dosta mlađe ekipe koja se vratila, s nekim svojim novim idejama, uživaju biti doma, ali ne prate vijesti ni ništa sto bi im pokvarilo sadašnjost. I opet im je teze nego da su se prebacili preko granice unutar EU.
Old 21.06.2022., 10:45   #159
kod protestanta postoji uvjerenje da te je bog blagoslovio ako si se obogatio.
to je ta fundamentalna razlika, izvor turbokapitalizma.
a postoji i ogromna razlika između luterana i calvinista, ovi drugi su ogavni fundamentalisti.
Odgovori s citatom
Old 21.06.2022., 15:09   #160
Quote:
notneven kaže: Pogledaj post
Englez, škot, indijac i australac su me selili iz jednog stana u drugi i pomagali slozit sve iz Ikee, besplatno jer smo prijatelji i kolege. Indijci i Kinezi su jedno 200x motiviraniji učenici i radnici od nas. Taj mit da su Hrvati ubermenš radnici je jednostavno pogrešan. Čast iznimkama.
Ne razumijem tvoj primjer, pa pomoci ce ti bilo tko ako zatrazis pomoc nije to neki bauk. I meni su pomagali razni.
Nigdje nisam napisao da su hrvati ubermens radnici nego da nas odgoj nije nista losiji od protestantskog i da ja (osobno, iz iskustva) mislim da je generalno cak i bolji, jer radimo pouzdanije, bolje/kvalitetnije. Da li je tvoje iskustvo takvo, ocito nije, al dobro.
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:06.