Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2022., 00:56   #2941
Postoji li mogućnost pronalaženje nekretnina tj. zemljišta upisivanjem imena na uredjenazemlje.hr ili na bilo koji drugi način ?
D.Fence is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2022., 15:47   #2942
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Jel imaš tu ispravu da potvrdiš njegove navode?
Ako nije upisana, ali čak i da je, ti slobodno možeš prodati svoju nekretninu. Jedino postoji opasnost da on stvori problem novom vlasniku (kupcu), a koji ne može biti odgovoran za neupisane terete pa da ti budeš tužen.
Evo update: cuo je da zelim prodati nekretninu, nasao odvjetnika i govorit da ce pokrenuti tuzbu iako kuca uopce nije ni prodana… on nema nikakve osnove za tuzbu jel tako?
Boo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2022., 10:19   #2943
Zabilježbu spora ti može uvijek staviti ako preda na sud bilo kakvu bezveznu tužbu.
Znali su ljudi podnositi tužbe da zaplaše suprotnu stranu pa onda povlačiti prije početka raspravljanja jer to zna biti s odmakom i po 2 godine, svakakve varijante sam vidio.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2022., 14:05   #2944
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Zabilježbu spora ti može uvijek staviti ako preda na sud bilo kakvu bezveznu tužbu.
Znali su ljudi podnositi tužbe da zaplaše suprotnu stranu pa onda povlačiti prije početka raspravljanja jer to zna biti s odmakom i po 2 godine, svakakve varijante sam vidio.
Nije istina. Ne može se svaki spor zabilježiti. Mora utjecati na promjenu vlasništva. Ljudi svašta predaju za zabilježbu spora pa budu odbijeni.

Poslano sa mog SM-N986B koristeći Tapatalk
marta 29 is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2022., 14:51   #2945
Quote:
marta 29 kaže: Pogledaj post
Nije istina. Ne može se svaki spor zabilježiti. Mora utjecati na promjenu vlasništva. Ljudi svašta predaju za zabilježbu spora pa budu odbijeni.

Nisam napisao da se svaki spor bilježi nego da se može predati svakakva tužba, pa i neosnovana, ali da se odnosi na određenu česticu.
I uopće ne mora imati za predloženu presudu da se mijenja pravo vlasništva, jer se može tražiti i bilo kakvo drugo opterećenje nekretnine npr. plodouživanja, služnosti i td.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2022., 18:41   #2946
Quote:

On je bio vlasnik donjeg kata no sklopljen je ugovor o dozivotnom odrzavanju i placam mu redovito svakih mjesec dana i ima pravo koristenja medutim on sad zeli da se to vrati na prijasnje stanje(da je opet vlasnik donjeg kata)jer smatra da je s moje strane bilo nepridrzavanja ugovora s obzirom da je cuo da sam namjeravala prodat (iako kuca nije prodana uopce)
Boo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2022., 21:08   #2947
Kako si ti vlasnik ako je ugovor o doživotnom?

Jedino ako je bio u pitanju ugovor o dosmrtnom uzdržavanju. A i jebote jel ne možeš pričekati da korisnik uzdržavanja skvikne?
Cranesbill is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2022., 21:17   #2948
Quote:
Cranesbill kaže: Pogledaj post
Kako si ti vlasnik ako je ugovor o doživotnom?

Jedino ako je bio u pitanju ugovor o dosmrtnom uzdržavanju. A i jebote jel ne možeš pričekati da korisnik uzdržavanja skvikne?

Pardon, dosmrtno***
Korisnik bi mogao pozivjeti jos barem 20ak godina, a da ne govorim da je iznajmljivao dio kuce iako to nije smio, bio prijavljen policiji, vise puta prijetio da ce unistit cijelu kucu i spalit je do temelja…
Dvojica odvjetnika su rekli da mogu prodati bez problema no nakon sto prodam da me on moze tuziti a maksimalni iznos koji time moze dobiti nije velik, no prije prodaje sam ipak isla sporazumno raskinut ugovor s njim da mu isplatim tu vrijednost novca no on smatra da zasluzuje pola iznosa od prodaje(iako je donji dio kuce puno manji nego gornji i puno manje vrijedi + zadnjih 10 godina sam mu vec isplatila oko 16k eura) i na to naravno nisam pristala i sad prodaja nije ostvarena a on je vec nasao odvjetnika i prijete tuzbom
Boo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2022., 17:56   #2949
Dosmrtno uzdržavanje upravo to i znači. Po meni, on komotno može raskinuti taj ugovor jer se očito ne ispunjavaju odredbe uzdržavanja do smrti. Jer vi smatrate da ste ga isplatili. Nema tu isplate, tu ima uzdržavanje do smrti. On bi mogao raskinuti ugovor, a onda bi vi trebali potraživati što ste do sada potrošili na uzdržavanje. Nijedan od tih procesa nije jednostavan niti sa sigurnim završetkom
Cranesbill is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2022., 22:49   #2950
Quote:
Cranesbill kaže: Pogledaj post
Dosmrtno uzdržavanje upravo to i znači. Po meni, on komotno može raskinuti taj ugovor jer se očito ne ispunjavaju odredbe uzdržavanja do smrti. Jer vi smatrate da ste ga isplatili. Nema tu isplate, tu ima uzdržavanje do smrti. On bi mogao raskinuti ugovor, a onda bi vi trebali potraživati što ste do sada potrošili na uzdržavanje. Nijedan od tih procesa nije jednostavan niti sa sigurnim završetkom
Kako se ne ispunjavaju ako kuca nije prodana vec i dalje ima pravo koristenja + i dalje mu placam odredeni iznos svaki mjesec? Ja sam mu ponudila mogucnost sporazumnog raskida pri cemu bi se tek onda izvrsila isplata, dakle ne smatram da sam ga sada isplatila, do toga nije ni doslo jer se ocito nismo uspjeli dogovoriti
Boo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2022., 14:23   #2951
Pozdrav,

zanima me sto u ovom konetkstu znaci ovaj datum otpreme.

hvala unaprijed na odgovoru

Vrsta zahtjeva: Zahtjev za pregled i potvrđivanje parcelacijskih/geodetskih elaborata
Datum zaprimanja: 07.06.2022. 11:26
Status predmeta: U RADU
Način rješenja:
Datum rješenja:
Datum otpreme: 09.06.2022.
Datum žalbe:
Datum pravomoćnosti:
Datum provedbe:
Datum arhiviranja:
Atia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2022., 14:53   #2952
Vjerojatno je izvođač dobio zaključak na geodetski elaborat. Prema tome, nešto treba ispraviti ili nešto elaboratu nedostaje. Nisam 100% siguran da je to jedini scenarij u kojem je ova kombinacija, ali provjerio sam nekoliko svojih elaborata i po njima teza štima. Zašto jednostavno ne pitaš izvođača?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2022., 15:43   #2953
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Vjerojatno je izvođač dobio zaključak na geodetski elaborat. Prema tome, nešto treba ispraviti ili nešto elaboratu nedostaje. Nisam 100% siguran da je to jedini scenarij u kojem je ova kombinacija, ali provjerio sam nekoliko svojih elaborata i po njima teza štima. Zašto jednostavno ne pitaš izvođača?
Zato jer nisam ja narucitelj elaborata, ja sam samo potencijalni kupac novonastale parcele. Hvala na odgovoru
Atia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2022., 06:50   #2954
Pozdrav ekipo,
imam jedno pitanje za prijatelja koji je u nedoumici.

Prijatelj kupuje stan koji se nalazi u stambenoj zgradi sa 4 stana.
Zgrada je nedavno legalizirana i za nju postoji zabilježba u zemljišnim knjigama da je u katastarskom operatu priloženo rješenje o izvedenom stanju upravnog odjela za provedbu dokumenata.

Ali postoji problem, objekat još uvijek nije etažiran te su sadašnji vlasnici upisani svaki na 1/4. Prodavatelj je prijatelju poslao elaborat etažiranja te mu tvrdi da je isti predan da se provede u zemljišnim knjigama.

Zanima me ukoliko on sada kupi stan, da li će se moći upisati na 1/4 i kasnije normalno na svoju etažu kad elaborat bude proveden?
Gudmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2022., 19:54   #2955
Quote:
Gudmund kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipo,

imam jedno pitanje za prijatelja koji je u nedoumici.

Prijatelj kupuje stan koji se nalazi u stambenoj zgradi sa 4 stana.

Zgrada je nedavno legalizirana i za nju postoji zabilježba u zemljišnim knjigama da je u katastarskom operatu priloženo rješenje o izvedenom stanju upravnog odjela za provedbu dokumenata.

Ali postoji problem, objekat još uvijek nije etažiran te su sadašnji vlasnici upisani svaki na 1/4. Prodavatelj je prijatelju poslao elaborat etažiranja te mu tvrdi da je isti predan da se provede u zemljišnim knjigama.

Zanima me ukoliko on sada kupi stan, da li će se moći upisati na 1/4 i kasnije normalno na svoju etažu kad elaborat bude proveden?
Ako je predano na etažiranje, onda ćete se upisati na stan kada se etažira.

marta 29 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2022., 21:00   #2956
Quote:
Ako je predano na etažiranje, onda ćete se upisati na stan kada se etažira.

To znači da prije ne postoji mogućnost upisa na 1/4 ili barem da se stavi zabilježba u zemljišne knjige?
Gudmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2022., 14:21   #2957
Quote:
Gudmund kaže: Pogledaj post
To znači da prije ne postoji mogućnost upisa na 1/4 ili barem da se stavi zabilježba u zemljišne knjige?
Ne, ako je već predano za etažiranje.

marta 29 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2022., 13:00   #2958
Da priupitam ako sam na pravom mjestu

Moja mama je još u doba druga Tita prodala spremište u dvorištu svoje kuće svom susjedu. Čovjek se nikad nije upisao kao vlasnik tog spremišta. 40 godina kasnije kuća je konačno etažirana i sad je to spremište postalo garaža
Nakon što smo prodali kuću vidim da je kao vlasnik tog spremišta/garaže još uvijek upisana moja mama. Ona zna tko je vlasnik (još je susjed i još je živ) i ja sad jako navijam da ga nagovori na upis vlasništva. Ne moram ni govoriti da niti jedno niti drugo nemaju nikakav ugovor o kupoprodaji
I što sad? Novi ugovor, nova tabularna? Ne želimo lovu da se razumijemo, a niti tu rupu- želim da se mamino ime makne s toga i da se čovjek upiše ko vlasnik. Brine me i kako ide porez na to? Ako provedemo kupoprodaju s datumom od ove godine i on se upiše što ako ga odrežu s nekih 5 tisuća kuna poreza? Što mogu očekivati. Radi se o 8,5 kvadrata
VK Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2022., 18:19   #2959
Tužiti na utvrđenje vlasništva na temelju valjane pravne osnove za stjecanje vlasništva.

Susjed tuži mamu - ona prizna tužbeni zahtjev.

To je jedini način da se izbjegne porez, svaki novi ugovor bi se oporezivao, također bi se oporezivala i presuda na dosjelost.
Old 28.06.2022., 07:57   #2960
Hvala na odgovoru...morati ćemo očito nekog angažirati za sve to, o bože nikad kraja peripetijama
VK Girl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:46.